Düşünce

Kendinizi Tembel mi Hissediyorsunuz?

Sabah yataktan kalkarken zorlanıyor musunuz?

Uyandığınızda ilk yaptığınız şey yüzünüzü yıkamak yerine elinize telefon almak mı oluyor?

Yataktan kalkmanızın tek sebebi ‘zorla’ işe gidiyor olmanız mı?

Kendinizi her daim güçsüz ve yorgun mu hissediyorsunuz?

Şimdi, dikkatle dinleyin beni!

SİZ TEMBEL MİSİNİZ?

Ben söyleyeyim; hem evet hem hayır.

Siz, içinde bulunduğunuz hayattan MUTLU değilsiniz. Size sunulun yaşam şartları sizi tatmin etmiyor olmalı. Bu sebepten dolayı sabah yataktan kalkarken bu size ölüm gibi geliyor. Her alarm çaldığında “ERTELE” tuşuna basıyorsunuz.

Sahi, neden basıyorsunuz ki? Uyanmaktan neden korkuyorsunuz? Ne korkması demeyin. Evet, bal gibi de korkuyorsunuz.

SİZ KORKAK MISINIZ?

Sınavlar, düşük notlar, başarısızlıklar, GELECEK KAYGISI… Bunlardan hangisiyle ya da hangileriyle baş etmeye çalışıyorsunuz? Bunları neden gözünüzde büyütüyorsunuz? Siz bunların üstesinden zaten gelirsiniz, ben inanıyorum ama asıl önemli olan: SİZ İNANMIYORSUNUZ.

Kendinize inanmıyorsunuz.

Yapabileceklerinize inanmıyorsunuz.

Potansiyelinize inanmıyorsunuz.

Ve en önemlisi HAYALLERİNİZE inanmıyorsunuz.

NEDEN?

Kendinizi zayıf görmekten ve hissetmekten vazgeçin. Olmanız gereken kişi olun. O çok düşlediğiniz hayali gerçekleştirmek için çabalayın. Onu görmezden gelmeyin. Hayallerinizi BASTIRMAYIN. Neden harekete geçmek için olağanüstü sebepler arıyorsunuz ki? Sizce gerek var mı bunlara? Siz bu hayata bir kere gelmediniz mi? Ben daha sonra tekrar uğrayacağım diyen varsa bilemem ama… Siz bu hayata bir kere geldiniz. Hepimiz bir kere geldik. Neden güzelleştirmek için çaba sarf etmiyorsunuz? Bir düşünün lütfen, hiçbir şey yapmadan durmak sizce de çok saçma değil mi? Yapacağınız her şeyi, gideceğiniz yerleri “Sonra yaparım, sonra giderim.” diyerek ertelemekten ne zaman vazgeçeceksiniz?

Ben size söyleyeyim. Bir an önce vazgeçmelisiniz. Hayatımızda en önemli kavram ‘zaman’ ya hani… İşte! Zamanınızı doğru ve düzenli kullanmalısınız. Kullanmayı bilmiyorsanız eğer şimdi size çok ufak ama etkisi ÇOK BÜYÜK olacak tüyolar vermeye çalışacağım.

Öncelikle iç dünyanıza dönüp “Ben ne yapıyorum, neden çabalamak bana bu kadar zor geliyor?” gibi sorular yöneltin. Bu sorular sizi rahatsız hissettirmeli. Kendinize yaptığınız kötülükler yüzünden vicdan azabı çekmelisiniz. Bu size ağır gelmiş olabilir ama soruyorum size, kim uğraş göstermeden hayallerine ulaşabilir ki?

Kafanızdaki tüm kötü düşünceleri bir kenara bırakın. Zamanınızı iyi değerlendirmek için yeni bir şeyler deneyin. Bir hobi edinin mesela. Spor yapmaya başlayın. Sabah erkenden kalkıp yapacağınız yarım saatlik bir antrenman bile o gününüzün iyi geçmesine sebep olur. Daha verimli ve zinde bir gün geçirirsiniz. Unutmayın, iyi başlayan bir gün öyle devam edecektir.

Kendi potansiyelinizi kaybetmenize asla izin vermeyin. Kendinize bu kötülüğü yapmayın. Dediğim gibi tek bir hayatınız var. Hayatınızı plana oturtup bir rutin oluşturabilirseniz eğer bu sizler için daha avantajlı olacaktır.

Biliyorum, bu söylediklerim ilk başlarda kolay olmayacak ama şunu unutmayın ki: Zaten kolay olsaydı herkes yapardı. Siz herkes değilsiniz ve bunları düşünüyor olmanız bile sizi 1-0 öne geçiriyor.

geturgen-tembel_resim1

AYAĞA KALKIN ARTIK!

Yapacağınız her şeyi kendiniz için yapacaksınız.

Atacağınız her adımı kendiniz için atacaksınız.

Mutlu bir şekilde yataktan kalkmanızı sağlayan hayalleriniz için yapacaksınız.

Ve bir gün aynada kendinizle göz göze geldiğinizde “Başardım!” diyeceksiniz.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Kendinizi Tembel mi Hissediyorsunuz?” tarzında

Daha fazla “DÜŞÜNCE” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Büşra TÜTER

Okumayı her zaman hayatına adapte etmiş biri.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu