Düşünce

Kaybetmeden Önce

Sizin de oldu mu? Hayatınızda yer edinmesini istediğiniz bir insan veya bir eşya… Belki onu elde etmek, ona sahip olmak için birçok uğraş verdiniz. Ya da öylece, birden bire hayatınıza giriverdi. Fark eder mi? Bence fark etmez. Önemli olan yaşamınızın bir bölümünü o kişiye veya o eşyaya ayırmanızdı ve bunu yaptınız. Ona değer verdiniz, özen gösterdiniz. Ona kavuşmanın heyecanıyla güzel ve keyifli zamanlar geçirdiniz. Sanki o zaman dünyanın en mutlu insanı sizmişsiniz gibi hissettiniz. Günler bu şekilde geçerken artık eskisi kadar ilgilenmemeye başladınız o insanla veya eşyayla. İlk başlarda olan o heyecan vardı ya hani? O artık içinizde yavaş yavaş sönmeye başladı.

Burada ‘’eşya’’ya verdiğiniz değeri yitirmiş bulunuyorsunuz. Belki zamanında onu gerçekten çok istediniz ama ona sahip olduktan sonra aslında onu yitirmeye başladınız. Dediğim gibi başlardaki heyecanla güzel şeyler yaşadınız ama içinizdeki o heves sönüverdi. O çok istediğiniz gitarı aldıktan sonra bir daha onun yüzüne bakmadınız belki de. Öylece bir yerde bekledi. Siz kafanızda ‘’ona sahibim’’ düşüncesiyle onu göz ardı ettiniz. Daha sonrasında onu kaybettiğinizde büyük pişmanlıklar ve üzüntüler duydunuz. Ama artık her şey için çok geçti. Ben şimdi insanların genellikle ‘’insanlar’’ üzerinden bu olayı yaşadığını düşünerek biraz da bizler tarafından konuşmak istiyorum.

geturgen-kaybetmeden önce_resim1

Hayatınızda olmasını istediğiniz bir dost, bir eş, bir sevgili belki de bir hayvan… Gerçekten onunla vakit geçirirken olağanüstü mutluluklar yaşıyor olabilirsiniz. Ama bir zaman sonra ona verdiğiniz önem, değer yavaş yavaş sönmeye başlayacak. Siz bunun farkında olmayacaksınız belki de… Farkında olmamanızın sebeplerinden en önemlisini söyleyeyim: O insanı yeteri kadar hayatınızın içine katmamak. Bu tamamen sizin elinizde yani. Onu kaybetmemek tamamen sizin elinizde. İnsanoğlunun doğasında vardır inanmak,, insanlar sevildiğine inanmak ister. Siz ilk zamanlardaki gibi o heyecanla ve o tutkuyla yaşamaya devam ederseniz hem siz kazanırsınız hem de karşınızdaki insan kazanır. Kendi tarafınızdan baktığınızda ise ‘’kaybetmemiş’’ olursunuz. O bahsettiğim heyecan ve tutku karşınızdakiyle aranızdaki ilişkiyi ayakta tutacak şeylerdir. Kendi içinizde bunları kaybederseniz belki geri dönüşü olmayacak başka kayıplar da yaşayabilirsiniz.

Toparlayacak olursam eğer: Hayatınızda olan insanlara iyi davranın. Aklınızdan bir gün herkesin ‘’ölecek’’ olmasını çıkarmayın. Kötü pişmanlıklar yaşamayın. Yapmanız gereken tek şey doğru zamanda doğru davranışlar sergilemek. Yaşamınızın bir parçası olan insanları sevin, kollayın. İyi zamanlarınızda yanlarında olduğunuzu varsayıyorum, kötü zamanlarında da yanlarında olun. Ama lütfen bunları ‘’kaybetmeden önce’’ yapın.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Kaybetmeden Önce” tarzında

Daha fazla “DÜŞÜNCE” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!

Büşra TÜTER

Okumayı her zaman hayatına adapte etmiş biri.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu