Düşünce

İnsan Ruhunun Yansıması: Umut

Hayatın öğretisi acıyla olur derler. Zoru görmeden rahatın büyüklüğünü ve önemini kavrayamayacağımızı, mutluluğa gereken değeri veremeyeceğimizi söylerler… Bence çok doğru bir bakış açısı ve gerçektir bu. Risk almadan kazanımlar elde edemeyiz, zorluklar olmadan işimizin ehli asla olamayız. Dostoyevski’nin tabiriyle “Büyük insanlar büyük acı çekmelidir.” ki kolay kolay pes etmesinler. İşte burada o altın kavram akla gelir: Umut. Umut kavramı öyle kelimeden ibaret olan bir kavram değildir. Derin ve manidar bir kavramdır. Bu kavramın taşlarını yerli yerine koyabilmek zor görünebilir fakat benim bakış açıma göre zor diye bir şey yoktur ve olamaz. İnsan dediğimiz düşünebilen canlı varlığın yapamayacağı hiçbir şey, düzeltemeyeceği hiçbir sorun yoktur. Tabii inanmak koşuluyla.

Genelde kötü bir olay olduğunda esastan yaşadığımıza kanaat getiririz çünkü mutluyken esas anlamıyla kendimiz olmamız güçtür ve o an kendimizi boş bıraktığımız en büyük andır. Sürekli iyi olan birinin umut etmesine gerek de yoktur. Görüp görebileceği, ulaşabileceği hedef noktasına ulaşmıştır zaten. Ne umut etmesine ne de hayalle umudu pekiştirmesine ihtiyacı vardır. Neşesi olmayanlar, zor bir hayat sürenler ve acılar içinde kıvrananlar umut ederler ve hayalle umutlarını pekiştirerek dayanak noktası olarak bu kavrama tutunurlar. O halde umut etmek insana ne kazandırır ve ona ne gibi katkılarda bulunur?

Umut:

Odur bizi tüm olumsuzluklardan çekip çıkaran, sarıp sarmalayıp tekrar ayağa kaldıran…

Odur içimizi neşeli kılan, doğurgan yürek topraklarımızı ekip biçen, hasatını toplatan…

Odur bizi dört bir elle kavrayan ve bu hoyrat, bedbaht dünyaya katlandıran…

Odur kötü bir çevrede çepeçevre sıkıştırılsak da elimizi tutup düştüğümüz buhrandan çıkaran ve dostumuz olan…

Ve en önemlisi odur insanın ruhu ve bedenini tastamam yapan. Sevgiyle bakmamıza, gözlerimizin parlamasına, kahkahalarla beraber hayal kurmamıza yol açan…

DAHA FAZLA İÇERİK

“İnsan Ruhunun Yansıması: Umut” tarzında

Daha fazla “DÜŞÜNCE” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu