Düşünce

Gece ve Güneş

Gece ve Güneş

Ve sonra dedi ki:Sıkılırsan güneşten gece oluruz erkenden; ama güneşin tadı bambaşka tabii.

Hemen cevap verdim:

Gece ve güneş… Biri olmadan diğeri olmaz; ama biri varken diğeri de aynı anda olmaz. Biri gelir, diğeri gider. Düzen bu şekildedir. Peki gece mi gider, güneş mi gelir; güneş mi gider, gece mi gelir? Değişir bu. Yeri gelir gece gider, yeri gelir güneş gider. Gece ve güneş aynı anda gidebilirler mi ya da aynı anda gelebilirler mi? Hayır, biri varken diğeri asla olmaz. Gece güneşi gördünüz mü hiç? Göremezsiniz. Hangisi iyi gelir bize? Gece midir insanı ayakta tutabilen, güneş mi? Kişiden kişiye değişir.

Geceler öyle güzeldir ki çoğu zaman uyuyamamanıza sebep olur; ama bazen de o kadar kötüdür ki tüm dertlerinizi, özleminizi geceye sığdırmaya çalışırsınız. Oysa güneşe anlatabilir misiniz, sığdırabilir misiniz her şeyinizi? Güneşin tek yaptığı, vakti geldiğinde doğmak ve vakti geldiğinde hiçbir şey düşünmeden çekip gitmek… Oysa öyle midir gece? Hiçbir zaman yarım bırakmaz. Evet, vakti geldiğinde gider ama yine geri gelir; yine kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Her şeyinizi sığdırabilirsiniz geceye ya da belki gece her şeyinizdir. Zamanla her şeyiniz olmuştur. Gece olmadan yapamıyorsunuzdur. Güneş her doğduğunda siz geceyi özlüyorsunuzdur. Geceyi iple çekiyorsunuzdur. Peki, geceyi size çeken şey ne? Neden güneşi ondan ayırıyorsunuz?

Cevap verdi:

Geceyi sana çeken şey, karanlık olması; karanlığı sana çeken şey, korkuların… Yüzleşmekten korktuğun mutsuzlukların, yalnızlıkların yoksa karanlığa hasret kalmazsın; çünkü karanlığın görevi, güzelliği örtmektir; aynı zamanda çirkinliği… Bu yüzden ışık yokken kusurlarımız saklanır; ama eğer saklamaya çalıştığın bir kusurun yoksa gece gelsin diye beklemezsin. Bu sefer güneşin, ışığın, umudun peşine düşmeye başlarsın; bu yüzden benim her gecem karanlıktı ama güneşin tadı bambaşka.

Benim gece sevdam daimî; çünkü ruhumda her zaman kalacak yalnızlıklar ve boşluklar var; ama onlardan kurtulmayı, umudu tatmayı başardığımda aslında güneşi ve iyiliği de tattım. Tadınca da vazgeçilmez oldu. Onun peşinden de gitmeye başladım. Gece hep gece, sevdam gibi bâki. Ama güneş her zaman bize görünmez, biz onun peşinden koşarız; mutluluğun ve umudumuzun, hayatımızın peşinden koştuğumuz gibi. Ne zaman ki gelir güneş, sokaklara çıkar şarkı söyleriz.

Kaldığım yerden devam ettim:

Çünkü güneş her zaman yanınızda olamaz. Örneğin, yağmur yağar; güneş kaybolur. Bulutlar kapatır güneşi, kaybolur. Gece öyle midir? Hiçbir zaman gitmez, vakti geldiğinde hep gelir. Olmadığı zamanlarda bile hep bizimledir.

Devam etti:

Çünkü korkularımız da hep bizimledir. Kaçtıklarımız, yalnızlıklarımız hepsi geceyle beraber üstümüze çöker; ama güneşi tadarsan, umudun farkına varıp ‘mutluluğu seversen’ o zaman onu bulmak için onunla olmak için çabalarsın. Dediğim gibi, gece sevdam bâki. O hep benimle, içimdeki boşluklar gibi. Ama bir defa gecenin büyülü güzelliğinden çıkmaya karar verdim, mutsuzluğumu beslediği için seviyordum onu; ve bu bana iyi geliyor zannediyordum. Çıkınca da dedim: Güneşin tadı bambaşka, umut varmış, mutsuzluğum bana bağlıymış; bu yüzden güneşi bulmak için çabalarım ve gözlerim kamaşsa bile savaşırım.”

Devam ettim:

Herkesin umudu, güneşin doğması değildir belki. Evet; kaçtıklarım, yüzleşemediklerim de gecede ama umudum da gecede. Kırgınlığım da gecede ama mutluluğum da gecede saklı. Mutsuz olacak olsam da, umudumu kaybetsem de her şeyim gecede saklı. Bir şekilde tekrar bulabilirim; çünkü dedim ya gecede saklı. Yine arar, gecede bulurum. İnsan her şeyini bırakıp güneşin doğmasını bekleyemez, beklememeli.

Her şeyini bırakıp güneşin batmasını beklememesi gerektiği gibi mi? Mesela senin gibi.

Tekrar cevap verdim:

Şu anda da güneşin batmasını bekliyorum. Birkaç saate batacak; ve gecenin tadını çıkaracağım.

Bol şans!

Hem ben ışığı da sevmem, ışık yayanı da; yani güneşi de. O yüzden gözlerim kamaşsa bile gecenin gelmesini beklerim, savaşmam.

Bunu bana mı söylüyorsun? Benim ışık nefretimi ve karanlık sevgimi kimse sorgulayamaz ama. Sebeplerini yukarıda anlattım.

gece ve güneş

Hayatımda yeri bambaşka olan bir insanla “Gece ve Güneş” tartışmamızı paylaştım. Peki sizce umut gecede midir, güneşte mi?

DAHA FAZLA İÇERİK

“Gece ve Güneş” tarzında

Daha fazla “DÜŞÜNCE” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu