Düşünce

Büyükbaba Paradoksu Nedir?

Zamanda yolculuk yapıp birtakım şeyleri değiştirseydik ne gibi sonuçlarla karşılaşırdık ve bu, günümüze nasıl yansırdı? Büyükbaba Paradoksu ya da yaygın adıyla Dede Paradoksu; Fransız yazar René Barjavel tarafından tam olarak bu soruları cevaplamak için oluşturulmuş bir paradokstur.

büyükbaba paradoksu

Büyükbaba Paradoksu’nun temelindeki olay, zamanda yolculuk yapıp geçmişe giden kişinin büyükbabasının ölümüne sebep olup günümüzde kendi varoluşuna da engel olmasıyla ilgilidir. Kendi varoluşuna engel olduğunda zamanda yolculuk yapıp büyükbabasının ölümüne de sebep olamayacaktır. Bu durumda ise kendisi var olmaya devam edecek ve yine zamanda yolculuk yapıp büyükbabasının ölümüne sebep olabilecektir. Bu döngü böyle sonsuza kadar gidebilir; ve yazıya dökünce insanın zekâ sınırlarını biraz zorlayabilir.

Büyükbaba Paradoksu’nun paralel evrenle ilgili olduğunu öne süren teoriler de mevcut. Bu teorilere göre büyükbaba ölmüş olsa bile kişi, büyükbabasıyla aynı zaman diliminde yaşayabilir; büyükbabası öldükten sonra evren farklı dilimlere ayrılır ve farklı evrende dedesiyle yaşam sürebilir. Kişi bulunduğu dilimde büyükbabasını öldürdüğünden babasız yaşayabilirken büyükbaba, evrenin farklı bir diliminde var olmaya devam edebilir.

Bazı insanlar, bu paradoksa düşünceden ziyade bilimsel olarak yaklaşmayı tercih ediyor; ve bu yaklaşımlara göre zamanda yolculuğun imkânsızlığını kendilerince ispatlıyorlar. Örneğin, ünlü fizikçi Stephan Hawking bir gün Cambridge Üniversitesinde bir parti düzenlemeye karar verip üniversiteyi balonlar, süslenmiş masalar gibi bir sürü hazırlıkla donatır. Daha sonra davetlileri bekler ancak kimse gelmez. Zaten tam olarak gelemeyeceklerini göstermek isteyen fizikçinin asıl amacı ise zamanda yolculuğu alaya almaktır. Davetlilerin gelmemesinin sebebi ise davetiyelerin parti tarihi geçtikten sonra davetlilere ulaşmasıdır. Hawking bu alaycı deneyde davetlilerin gelecekte davetiyeye ulaşıp zamanda yolculukla geçmiş bir partiye gelmelerini beklemektedir esasen.

Sonuç olarak bazı insanlara göre bu paradoksun içinden çıkılmaz, bazılarına göre ise tam bir saçmalıktır; çünkü zamanda yolculuk imkânsızdır. Hangi grubun haklı olduğunu bize gösterecek olan ise yine zamandır. Sonuçta bilimin karşımıza neler çıkarabileceğini nereden bilebiliriz ki?

DAHA FAZLA İÇERİK

“Büyükbaba Paradoksu Nedir?” tarzında

Daha fazla “DÜŞÜNCE” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

İclal ALBAYRAK

18 yaşında genç girişimci.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu