Düşünce

Alınamayan Diplomalar

Alınamayan Diplomalar

Bugün günlerden: kanayan yaram. Okumaya aşık olup öğrenmek için kendimi paralamama rağmen alınmış bir tane üniversite diplomam yok. Olsun, yine de hâlâ çabalıyorum. Üstelik benim gibi seslerin sayısı hiç öyle azımsanacak gibi değil.

Bir tık geç kalmama rağmen problemin kökünü buldum: Her şeyi öğrenme isteği ile gösterilen bilgi arsızlığı sonucunda her bilgide başka bir yönünü keşfediyor insan, her bilgide başka biri ile tanışıyor, en sonunda doyumsuz hâli ile karşı karşıya kalıyor. Bu, bir tür bağımlılık. Çekinmeden söyleyebilirim ki ben bu bağımlılıktan şikâyetçi değilim. Ama şunu da inkâr edemem: Bu bağımlılık kimi zaman çok tehlikeli olabiliyor; hele ki yaşın ilerleyip Türkiye şartlarında iş aramaya başladıysan…

diplomalar

Bu bağımlılığa yeni düşmüş gençler varsa eğer; üzgünüm, inanılmaz bir hazzı olmasının yanında yaş ilerleyip de hayatta kendi ayaklarınızın üzerinde durmaya başladıkça öğrendiklerinizin değil, bir kâğıt parçasının ne kadar kıymetli olduğunu görüyorsunuz. Ve en çok da bu hayal kırıklığı üzüyor sizi. Ezberlemediğiniz her şeyin, karşı çıktığınız tüm sistemin intikamını alıyor üniversite sizden.

Maalesef ki eğitim sistemimiz kendimizi keşfetmemize karşı!

Farklı şeyler deneyip, farklı yollarda kaybolarak yolumuzu bulmamıza karşı!

Alınmayan diplomalar, gözünüz gibi baktığınız kitaplarınızdan alacaklı kesiliyor yolun sonunda. Hatalarınıza iyi ki derken işverenleriniz sizden diplomanızı ve iş deneyiminizi istiyor. Diyelim ki o diplomayı geç de olsa aldınız; işverenler yetinmiyor, uzun CV’ler bekliyor sizden. Öyle bir sistem var ki yetinmeyi bilmiyor. Ya istenileni vereceksin ya da istenileni vereceksin. İkinci bir ihtimal söz konusu dahi olamaz!

Benim kafama vura vura öğretti değerini, alınmayan diplomalar. Şimdi iki üniversite öğrencisiyim; hatta yetinmedim, bu sene sınava tekrar girip bir üniversite kaydı daha yapacağım. “Üç tane olur mu?” demeyin, olur. Biri açık öğretim, birini dondurdum, birine de yeni kayıt yapacağım. Sonuçta alınmayan diplomalar kayıt yapmama engel değil.

Sakın direnişi bırakıp sisteme köle olduğumu düşünmeyin. Sadece oyunu kurallarına göre oynamayı öğrendim. Üniversite bana o kep törenini yaptırmamak için uğraşadursun, bu savaş benim! Öyle ya da böyle illaki alınacak o diploma. Ama ben okuduğum hiçbir kitaptan, saptığım yanlış hiçbir yoldan, yazdığım hiçbir satırdan pişman olmayacağım. Varsın alınmayan diplomalar sistemi dayatıp kazandım zannetsin, benim bu bağımlılıktan kurtulmaya niyetim yok. Hatta keşke bir salgın da bu bağımlılık için olsa da sokaklarda kitap okuyan, hata yapmaktan korkmayan bir nesil dolaşsa. Eee bizim de var bir hayalimiz!

Alacağım ilk diplomadan size selamlar bırakıyorum. Boş verin alınamayan diplomaları, elbet alınır o kâğıt parçası. Siz öğrenin, arsız ve doyumsuz bir şekilde öğrenin.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Alınamayan Diplomalar” tarzında

Daha fazla “DÜŞÜNCE” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Melek GÖKÇE

Iyi bir gezgin. "BENDEN ÖNCE ÖLME SAKIN" kitabının yazarı. Acemi bir metin yazarı. Yazmak bizde bir tutku.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu