Dil

1 Lisan 1 İnsan

Merhabalar! Kısa bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? Bu satırlarda kendi dil öğrenme yolculuğumdan yola çıkarak yazdığım naçizane tavsiyeleri bulabilirsiniz. Haydi, okumaya devam edin; ve Zeynep’e bu yolculukta eşlik edin. 😊

Dil, yaşamımız boyunca duygu ve düşüncelerimizi başkalarına aktarmak için gerek duyduğumuz önemli bir araçtır. Yazı yazarken, kitap okurken ya da sohbet ederken dilin güzelliklerinden oldukça yararlanırız. Peki, dilimizi nasıl geliştirebiliriz? Kendimizi bu yolculukta nasıl motive edebiliriz?

Lisan

Öncelikle bu sürece devam etmekte kararlı olun; ve zorlanmaya başladığınızda asla bırakmayın. Hayattaki birçok aşamada olduğu gibi dil öğreniminde de kilit nokta, zorlanmaya başladığımız anlardır. Bu sürece severek ve isteyerek devam edin.

Bebekliğimizde ana dilimizi öğrenmeye nasıl başladığımızı hatırlayın. Çevremizde duyduğumuz sesleri taklit ederek, şarkılar dinleyerek başladık değil mi? Tıpkı o zamanlarda olduğu gibi yeni bir dil öğrenme sürecine de böyle başlayabiliriz. O dili konuşan insanları dinleyip telaffuzlarını taklit edebiliriz. O dildeki bir şarkıyla bunu daha keyifli hale getirebiliriz. Alt yazılı dizi veya film izlemek, oyunlar oynamak kelimelere aşinalık kazanmak konusunda kolaylık sağlayabilir.

Sesler kelimelere, kelimeler cümlelere… Bolca pratik yaparak öğrendiğimiz kelimeleri cümle haline getirmeli ve konuşmalıyız. Ya bir arkadaşımızla ya da kendi kendimize “konuşmalıyız”. Kurduğumuz cümlelerin o dilin oluşturduğu düşünce tarzıyla olması çok önemli. Eğer mümkünse öğrendiğimiz dilin konuşulduğu yerde yaşamak, etkili bir yöntemdir. Böyle bir imkânımız yoksa üzülmeyelim. Çeşitli siteler, mobil uygulamalar dijitalleşmenin önem kazandığı bu çağımızda imdadımıza yetişiyor. Yabancı arkadaşlar edinmek; yeni insanlar tanımanın, birlikte eğlenceli vakitler geçirmenin yanı sıra dilimizi geliştirmede katkı sağlar. Unutma: Bir lisan bir insan, iki lisan iki insan!

Lisan

Dilimizi geliştirme aşamalarında dinleme, konuşma becerilerini geliştirirken aynı zamanda okumalı ve yazmalıyız. Bu bağlamda metin yazmak, günlük tutmak, kitap ve haber okumak sizlere verebileceğim tavsiyelerdir.

Dil öğrenimi sürekli devam edilmesi gereken, zor olduğu kadar güzel bir yolculuk. Bu yolculukta pes etmeden, cesaretle ve kendinize inanarak ilerleyin. Hata yapmaktan asla korkmayın; hatta olabildiğince hata yapın. 😉 Çünkü hatalarımız bize en iyi öğretmen olacaktır.

Lisan
 

Düşüncelerimin sizlerde de fikir ışığı oluşturmasını umuyorum. Yolculuğuma eşlik ettiğiniz için teşekkür ediyor, kendi dil öğrenme yolculuklarınızda başarılar diliyorum.

Sevgilerle

DAHA FAZLA İÇERİK

“1 Lisan 1 İnsan” tarzında

Daha fazla “DİL” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Zeynep DURSUN

2001 yılında Trabzon'da doğdum. Erzurum Atatürk Üniversitesinde Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Geliştiren Türkiye Gençleri topluluğunda iletişim editörüyüm. Burada hem gelişiyoruz hem geliştiriyoruz! 🙂

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu