Araç çubuğuna atla
Kediler hakkında neler biliyoruz ? Kimine dost kimine nankör. Tam anlamıyla kediler bağımsız, bireysel, ve özgür ruhludur. Bana net dürüstlüğe sahip duygularını asla saklamayan birilerini gösterebilir misiniz? Der isem kaç kişi gösterebilirsiniz ? Dürüstlüğünden emin olabileceğiniz kaç birey vardır sizce ?

Ben size 600 milyondan fazla dürüst birey gösterebilirim. Dünyadaki tahmini kedi nüfusu . Evet kediler koşulsuz net dürüstlüğe sahiptirler, duygularını asla saklayamazlar. Belki de yüzyıllar boyunca onların nankörlüğü aslında dürüstlüğüdür. Kedilerin evcilleştirilme süreci hala devam etmektedir. Vahşi muadillerinden seyreltilmiş olmalarına rağmen vahşi atalarının yırtıcı dürtülerinin çoğunu hala korumaktadırlar. Kediler köpekler kadar olmasa da eğitilebilirler, basit komutları yerine getirebilirler. Eğitilebilirler ,öğrenebilirler fakat İtirazım var bu zalim kadere İtirazım var bu sonsuz kedere Feleğin cilvesine Hayatın sillesine Dertlerin cümlesine İtirazım var
diyerek hiçbirini yapmayabilir. Saygı duymak gerekir, onlar özgür ruhludurlar.

Köpekler daha çok insanlara olan psikolojik bağlılıklarına inanırken tam aksine kediler toprak güvenliğine inanır. Kediler arasındaki birçok çatışma bu güvenliğe yönelik tehditlerden meydana gelir. Kedi davranışlarının temelini çocukluk dönemi oluşturur. O zaman çocukluklarına inelim. Kedilerin doğduktan sonraki sosyalleşme dönemi (yaklaşık 9 hafta) onların davranışlarını can alıcı bir şekilde etkiler. Bu dönemde kardeşleriyle birlikte olmalılar ve paylaşmayı öğrenmelidirler. Bunun dışında özellikle insanlar olmak üzere, önemli uyaranlara yeterince maruz kalmadıklarında ve her yaşta yaşanan şiddetli rahatsız edici olaylar onların sonraki yaşamındaki karakterini belirler .
“Hayat her zaman adil değil kediler için de”
İlerde iyi bir kedi için sosyalizasyon önemlidir fakat ne yazık ki kedilerin yaklaşık %15 i bu sosyalizasyona direnç göstermektedir.

Kediler konuşur mu?

Ortalama bir kedi yavrusu 5 yaşındaki çocuktan daha fazla soru sorar. Kendi aralarında kediler nasıl anlaşıyor sorusunun ilk aklımıza gelen cevabı miyavlamak olsa da aslında kediler kendi aralarında miyavlayarak iletişim kurmazlar. (bazı durumlar dışında ) Bu miyavlamakta neyin nesidir? Bir yavru kedinin yalnızca annesini dikkatini çekmek istediğinde miyavladığını görürüz ve kediler büyüdükçe aralarında miyavlayarak iletişim kurmadıklarını söyleyebiliriz ama yaşamları boyunca insanlara miyavlamaya davam ederler. Bunun nedeni, miyavlamak yoluyla insanlara istedikleri şeyi, (tıpkı yavruyken annelerine miyavladıklarında annelerinin bir yemek veya sıcaklık sağlayacakları gibi)  yaptırabileceklerini öğrenebilmeleridir. Bir çeşit manüplatif davranış diyebiliriz. Kediler son derece zeki davranarak sahiplerinin yapmasını istediği şeyleri yaptırmada hangi seslerin daha etkili olduğunu öğrenebiliyor ve bunu sık sık kullanabiliyorlar.
kediler

Kediler Arası İletişim

1.Sinyalizasyon  

Sinyalizasyon bir çeşit telepatik iletişim gibi düşünebiliriz . Bu iletişim onların çok iyi duyma yetilerinden kaynaklanır bu özellikleri sayesinde kendi aralarında insanların duyamayacağı aralıkta sessiz bir iletişim kurarlar. Muhtemeldir ki bu sesleri tespit etmekteki esas yardımcı patilerindeki hassas pedlerdir. Bu aynı zamanda küçük kemirgen dostlarımızın iletişim için kullandığı ultrasonik çağrılarada kulak misafiri olma fırsatını onlara sunar.

2.Feromonlar

Kediler hem birbirleriyle iletişim kurmak hem de çevreleri hakkında bilgi toplamak için koku duyularına güvenir. Burunları sadece bizden yaklaşık bin kat daha hassastır. Kedilerin yanaklarında, çenelerinde ve kuyruklarının yakınında koku bezleri bulunur. Vücudunun bu kısımlarını bir nesneye veya başka bir hayvana sürdüklerinde, sadece diğer kedilerin koklayabileceği bir koku izi aktarırlar bunu yanında idrara çıkma ve dışkılama ile de koku dağıtabilirler biz sadece idrarını yaptığını sanırken aslında kedinizin başka bir kediye mesaj bırakıyor olması olasıdır ,özellikle dışarıda yaşayan veya dışarıya erişimi olan kedilerde. İşte feromonlar tamda bunlardır. Sürtünen bir kedi sizden sevgi istiyor olabilir veya sadece kokusunu bırakmak ve sizinle ilgili bilgi toplamak istiyor olabilir.

Bunu bir sağ yanağımızdan bir de sol yanağımızdan öpüyor gibi de nitelendirebiliriz.

3.Beden dili

Temel anlamda beden dilini yorumlamak için kulak, göz, ağız ,kuyruk ve vücut duruşuna bakarız. Örneğin saldırgan ve savunmacı hareketler, bir kedinin kulağınıza git buradan demesi kadar anlaşılırdır. Tüylerini kabartıp ,belini kamburlaştıracak adeta karşısındakine sen mi büyüksün ben mi? der gibidir. Saldırgan bir tavırda doğrudan göz teması kuracak bununla beraber kısılmış göz bebekleri ve aniden saldırmaya meyilli bir duruş sergileyecektir. Baş ve bıyıklar öne yönelmiştir ve kulaklar arkaya dikilmiştir.

Bir kedi sinirliliğini ya da saldırma halini anlatmaz bizzat yaşatır.

Korku haline gelirsek bir kedinin kendisini güvende hissetmediği durumlarda kullandığı en yaygın davranış çömelmedir. Kedimiz mutluysa “derdi kederi atmışsa bir kenara ” kulakları yukarı bakar, bıyıkları daha rahattır. Gözlerine baktığımızda ,gözlerinin de sakin olduğunu ve ışığa maruz kaldığında göz bebeklerinin büyüdüğünü de çok net görebiliriz. Bu durumun tam aksine kulakları geriye bakıyorsa, bıyıkları öne doğru ve gözleri küçükse kedimizin hali tam da derdim yüreğimde eller ne bilsin” der gibidir. Beden dilindeki diğer bir esas nokta kuyruktur. Kuyruklarıyla bizlere nice hoş selamlar, nice küfürler edebilirler. Derdini beden diliyle anlatamayan kediler, bazen sesleriyle de katkıda bulunurlar tipik tıslama sesi, bu sesin sonuçlarının ne olacağını bir kediler bir de veteriner hekimler çok iyi bilirler 😊 Kedi beden dilini daha detaylı olarak aşağıdaki tabloda görebiliriz.
kediler
http://psikovet.blogspot.com/2017/05/kedilerde-beden-dili_23.html Kuyruğu yukarda bir kedi karşısındakine seni gördüğüme sevindim derken aynı durumda bu hareket köpek beden dilinde daha çok saldırı ve tetikte olmak olarak algılanabilir. Belki de kavgalarının tek nedeni yanlış anlaşılmaktır.

ONLAR KONUŞUYOR VE ANLIYOR

Kedilerin insan yüz ifadelerini ayırt edebildiğine dair çalışmalarda mevcuttur kızgın yüz ifadesinde, kedilerin sahipleriyle çok fazla ilgilenmediği onlara yaklaşmadığı gözlenirken güler yüz ifadesinde ise sahiplerine daha çok yaklaştığı gözlemlenmiştir.
Ne diyelim o zaman “Sevgi en iyi ilaçtır işe yaramıyorsa dozunu arttırın”

Kedilerin insanlar ile iletişim kurmak için sahip oldukları inanılmaz yeteneklerini görüyoruz.

Fakat biz insanlar kedilerin umut ettiği kadar da keskin zekalı değiliz ve yanlış anlaşılmalarımız oldukça fazladır. Örneğin, oyunu sosyal bir işlem olarak kullanan köpeklerden farklı olarak, yetişkin kedilerde ‘oynamak’ hali aslında avlanma içgüdüsüdür. Kediler oynuyor gibi görünebilirler, ancak kendi dünyalarında avlanıyorlar. Kedilerde, ‘oyun’ olarak etiketlediğimiz davranış, ister ticari olarak üretilmiş bir oyuncak, ister rüzgarda bir yaprak veya sahibinin parmakları veya ayak parmakları olsun bir tür nesneye odaklanır. Kedilerin nesnelerle oynama şekli tam olarak potansiyel av ögelerine yaklaşma şekli gibidir. Kedileri anlamak üzerine kaynağını bilmediğim ama çok güzel bulduğum bir paragraf bırakalım şöyle
Kedim ve ben birbirimizi eğittik. Ben oynamak istediğimde o burnunu kaldırdı. Ben TV izlemek istediğimde o oynamak istedi. Dışarı çıksın diye kapıyı açtım, fikrini değiştirdi. Kapattım, çıkmak istedi. Yemeğini verdim, iğrenmiş gibi uzaklaştı. Kendi yemeğimi yerken karşıma geçip yalandı. Evet, kedim ve ben bir biçimde anlaşıyoruz. https://www.ajanimo.com/kediler-hakkinda-soylenmis-en-guzel-sozler/
Elbette ki bir kedinin tam olarak ne yaptığı ya da söylediği konusunda kolayca yanılabiliriz ama deneyimle ne istediklerini anlamayı öğreniriz. Yani senin kedini en iyi sen tanırsın. 😊

Dünya Senin İçin Mi Sadece ?
Previous post
Sezgisel Beslenmeye Giriş 101
Next post
Post Views: 913