Coğrafya

Paris İklim Anlaşması Nedir?

Yakın zamanda dünyayı küresel bir iklim krizi bekliyor.

Peki bu iklim krizi hakkında bildiklerimiz neler? Gelin bu yazımızda bu konunun üzerinde biraz konuşalım.

Dünya yaklaşık olarak 4,5 milyar yıllık bir geçmişe sahip. Ancak içerisinde yaşayan canlıların hiçbiri ona insanlar kadar zarar vermemiştir. Doğayı hızlı bir şekilde değiştirip kendine uygun hale getirmeye çalışan zavallı insanoğlu, kendi sonunu da bu şekilde yaşam alanı ararken hazırlıyor.

Paris İklim Anlaşması Nedir?
Atmosfere Salınan Zehirli Gazlar

İklim krizi, ilk olarak kendini küresel ısınma adı altında hayatımıza soktu. Küresel ısınma, kabataslak bir tabirle karbondioksit gibi ısıyı tutan gazların zaman içerisinde eski işlevlerini yitirmesi ve bunun da ani sıcaklık yükselişlerine ya da düşüşlerine yol açması olarak tanımlanabilir. Ancak elbette büyük bir olay olan bu iklim değişikliği konusu, tek cümle ile anlatılabilecek bir durum değil. Pek çok kaynak, pek çok makale ve araştırma Dünya’nın ilerleyen süreçte nasıl bir hale geleceği konusunda korkunç tahminlerde bulunuyor. İşte bunun önüne geçebilmek için de yapılması gereken çeşitli şeyler ve alınması gereken farklı önlemler var.

Paris İklim Anlaşması’nın Küresel Kriz İçerisindeki Yeri

Dünya hepimizin evi. Onu korumak içinse herkesin üzerine düşen görevi başarılı bir şekilde yerine getiriyor olması önemi bir konu. Bu anlamda Paris İklim Anlaşması ile ilk kez küresel bir şekilde dile getirilen bir konu olan sıcaklık artışının belli düzeyde tutulması karşımıza çıkıyor. Dünya üzerinde yaptığımız her faaliyet, yani sanayi işletmelerinden tutun da günlük hayatta harcadığımız enerjiler ve sanal dünyadan açığa çıkan karbon izi bile bu yaşlı gezegende kalıcı etki bırakıyor. İnsan öncesi dönemde geniş ve yeşil arazileri bulunan bu gezegenden başka gidecek bir yerimiz ise çeşitli araştırmalar sürüyor olsa dahi yakın zamanda maalesef yok. Bu da ona iyi bakmamız konusunda bizim için ciddi bir durum.

Paris İklim Anlaşması Nedir?
Eriyen Buzullar

Bu konuda Paris’te düzenlenen İklim Konferansı sonucunda ortaya çıkan bu sorunlara yönelik bir anlaşma sunuldu. 2015 yılında maddeleri belirlenen ve 4 Kasım 2016 tarihinde yürürlüğe giren anlaşma, ilk olarak 175 ülke tarafından imzalandı. Anlaşmayı imzalayan ülkelerin artması ile de bu sayı daha sonra 190’lara kadar ulaştı. İçerisinde Türkiye’nin de bulunduğu Paris İklim Anlaşması ne yazık ki henüz meclisten geçerek ülkemizde yürürlüğe girmedi.

Maddeler genel olarak;

  • Sera gazlarının salınımını azaltarak Dünya içerisinde yaşanılabilir bir atmosfer sunmayı,
  • Sürekli artan küresel sıcaklığın sanayileşme öncesi döneme kıyasla yıllık 2 derecenin altında indirilmesini,
  • Bilimin ışığında her türlü imkan sağlanarak sera gazlarının oranının azaltılması konusunda adımların ciddi bir şekilde atılmasını ve bunların uygulamaya konulmasını

hedefliyor.

Bu hedefler doğrultusunda her yıl doğaya verilen zararın da minimum düzeyde tutulması hedeflenmekte. Küresel hedefler doğrultusunda, her yıl buzullar hızla eriyor. Bu da küçük ada devletlerini sular altında bırakacak bir tehlike oluşturuyor. Bunun yanı sıra kutup yaşamı hızlı bir şekilde sona ermeye başladı ve bu da bu habitatta yaşayan canlılar için kaçınılmaz bir son anlamına geliyor.

Paris İklim Anlaşması Nedir?
İklim Değişikliği Protestoları

Hızlı bir şekilde değişen hava koşulları, ani su baskınları ya da yaz aylarında astronomik derecede ölçülen sıcaklar, iklim krizi konusunda bir önlem alınmadığı müddetçe hayatımızın bir parçası olmaya devam edecek. Üstelik kısa bir süre içerisinde beraberinde getireceği kuraklık da insanlığı zor durumda bırakacak. Tam da bu konuda WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı), Paris İklim Anlaşması ile ilgili şöyle bir açıklamada bulunmuş:

İklim değişikliğiyle mücadelenin başarıya ulaşması için başka çare de yok. 2015 yılı, kaydedilen en sıcak yıl olarak tarihe geçti. 2016 yılının Mart ayı da 1880 yılından beri ölçülen en sıcak Mart ayı oldu. Paris öncesi ülkelerin belirttiği taahhütler yerine getirilse bile, yüzyıl sonunda bizleri ortalama sıcaklık artışının 2,7°C ile 3,7°C arasında olduğu daha sıcak bir dünya bekliyor. 1,5°C hedefinin tutturulması için Paris Anlaşması’nı imzalamak yetmiyor, Türkiye de dahil birçok ülkenin verdikleri taahhütleri iyileştirmesi gerekiyor. 

https://www.wwf.org.tr/?5540

Bu açıklamadan da anlaşılacağı üzere yalnızca anlaşmayı imzalamak Dünya için iyi bir şey yapıldığı anlamına kesinlikle gelmiyor. Bu anlaşmanın yükümlülüklerine uyarak küresel ısınma konusunda tedbirler almak iklim krizi konusunda atılacak adımlar arasında yerini alıyor.

“Paris İklim Anlaşması Nedir?” tarzında    

Daha fazla “COĞRAFYA” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Ece ÖNEL

Elif TOY

2020 yılında İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldum. Mezuniyetimden itibaren çeşitli sitelerde SEO uyumlu marka içeriklerinin yanında, blog içerikleri ve Youtube projelerine dönük metin içerikleri üretme şansı yakaladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu