Coğrafya

Finlandiya’da Yaşam

Finlandiya… Finlandiya kelimesini duyduğunuzda aklınıza ilk ne geliyor? Baktıkça insanın içini üşütebilecek kadar soğuk gözüken kar fotoğrafları mı? Yoksa havanın (–) dereceleriyle beraber tamamen donmuş göl fotoğrafları mı? Tabii bakıldığında özellikle biz Türkiye’de yaşayan insanlar için bu sorunun üzerine bu tarz cevapların veriliyor olma ihtimali düşük olsa da elbette veriliyor olabilir. Bizlerin gözüne güzel gelen bir yer, bir başkasının hoşuna gitmeyebilir. Bizim sahip olduğumuzda çok mutlu olduğumuz lakin bir başkasının ‘’yetersiz’’ gördüğü birçok şey kabul edilebilir. Burada da Finlandiya açısından biraz da çevresel faktörler işin içine giriyor. Genel olarak Finlandiya denildiğinde akıllara; eğitim, kuzey ışıkları ve Noel Baba gelmektedir.

Finlandiya yaklaşık 5.5 milyon nüfuslu bir ülke olarak Kuzey Avrupa’da Baltık Denizi kıyısında yer almaktadır. Finlandiya’nın resmi dili Fince olup ülkenin tamamına yakın bir kısmı İngilizce konuşabilmektedir. Finlandiya’nın başkenti Helsinki şehridir; ve ülkenin diğer yerlerinde olduğu gibi gün, burada da çok sakin başlamaktadır. Yerli halk, dükkânını erken saatlerde açmamayı tercih etmektedir. Finlandiya, birçok araştırma listesinde dünya çapında üst sıralarda yer almaktadır; günümüzde ülkede bulunan her insana yüksek yaşam standartları sağlayan az sayıda milletten biridir. Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Çözüm Ağı(UNSDSN)  tarafından gerçekleştirilen araştırmalara ve ellerindeki verilere göre Finlandiya ‘’Dünyanın En Mutlu ve En Yaşanılabilir Ülkesi’’ olarak yer almaktadır.

Dünya’da 195 bağımsız ülke var iken Finlandiya bunu nasıl başarmış olabilir?

Hayalleri Süsleyen Finlandiya’yı Özel Kılan Şeyler Nelerdir?

Öncelikle her insanın hayattan beklediği ‘’mutluluk’’ yaşantısı çok fazla önem arz etmektedir. Finlandiya’da çocuğundan gencine, gencinden yaşlısına, çalışanından emeklisine kadar neredeyse her insan mutlu bir şekilde yaşamını devam ettirmektedir. Bunun ilk sebeplerinden biri, nüfusun gerçekten az olmasıdır. Finlandiya, yüz ölçümüne kıyasla %70 orman ile kaplı bir ülkedir. Verimli toprakları, adaları, adacıkları, gölleri… Saymakla bitmeyecek kadar doğa harikasını sınırları içerisinde bulundurmaktadır. İnsanların ‘’huzur’’ kavramı bir yer veya bir ülke olsaydı herhalde bu Finlandiya olurdu. Finlandiya halkı, bahşedilen doğal güzellikler yetmiyormuş gibi bir de çeşitli doğa sporlarıyla ilgilenmektedir. Finlandiya’nın genel iklimi soğuk olsa bile insanlar, boş zamanlarında evlerine kapanmak yerine ve biraz daha mutlu hissetmek adına doğa yürüyüşü, bisiklet sürme gibi aktivitelerle zaman geçirmektedir.

Finlandiya, şu anda tüm dünyada gerçekleştirilmesi en maliyetli iş olarak görülen geri dönüşüm konusunda dünyada ilk sıralarda yer almaktadır.

Elindeki teknolojiyi ve kaynakları en doğru şekilde üretip ve kullanıp minimum atık sağlamaktadır. Kentsel atıkların %99’u geri dönüştürülmekte ve enerji üretimi sağlayan şirketlere gönderilmektedir.

Bunlar sonucunda elde edilen verilere göre ise Finlandiya, 10 plastik şişeden 9’unu geri dönüştürebilmeyi başarmıştır. Bu arada söylemeden geçmemek gerekiyor: Finlandiya’da oldukça fazla su kaynağı bulunmaktadır; ve insanlar, evlerindeki musluklardan hiçbir şekilde arıtma işlemi yapmadan su içebilmektedir. Ayrıca Finlandiya’da arabadan çok sauna salonları olduğu bilinmektedir.

Finlandiya’da insanların birbirleriyle olan ilişkileri şaşırtıcı derecede iyidir; ve Finlandiya halkı emniyet güçlerine oldukça güven ve saygı duymaktadır. Finlandiya’da emniyet güçleri tek kolda birleşmiştir; ve bunun sebebinin rüşvet gibi çirkin olayların gerçekleşmesinin önüne geçmek olduğu ileri sürülmektedir. Yerli halktan veya ülkedeki turistlerden birinin başına kötü bir şey geldiğinde sigorta tarafından karşılanmaktadır.

Finlandiya’nın insanlara değer verdiğini gösteren, mutlu olmalarını sağlayan belki de en önemli şeylerden biri de: Bireylere 17 yaşına gelene kadar maddi destek sağlamalarıdır. Yardımlar her geçen yıl artmakla birlikte ortalama 100 € civarında olmaktadır. Finlandiya bununla da kalmamış; ebeveynler çocuk sahibi olduğunda ebeveynlerin devlet tarafından gönderilen bir paketle karşılaşmalarını sağlamıştır. Bu paket içerisinde kıyafet, çocuk bezi, oyuncak gibi 64 farklı üründen oluşan ihtiyaç malzemeleri bulunmaktadır.

Finlandiya 2010 yılından itibaren şu an içinde bulunduğumuz ‘’teknoloji çağında’’ her vatandaşa internet erişimi hakkı sağlayan tek ülke olmaktadır. Hükûmet, İnternet’in bir ihtiyaç olduğunu savunup bunu zorunlu kılmıştır.

Finlandiya hükûmetinin kadın-erkek eşitliğine birçok yerde parmak bastığını tüm dünya bilmektedir. Hükûmet, annelere oranla babaların çocuklarla daha fazla vakit geçirmesini sağlayacak yasaları onaylamışlardır. Baba, 9 hafta izin alabilir; ve maaşının %70’ini işvereninden geri isteyebilir. Bu olaya bir nevi ücretli izin diyebiliriz.

Ve tabii ki Finlandiya’yı en önemli ve saygıdeğer kılan şey ‘’eğitim sistemi’’ olarak bilinmektedir. Bir ülkenin gelişmesinin, büyümesinin ve kalkınmasının sebebi olacak insanları yetiştiren sistem… Finlandiya birçok konuda olduğu gibi eğitimde de ilk sıralardan yerini kapmış durumdadır. İlkokul seviyesinde Finlandiya’da verilen eğitim “en iyi ilkokul eğitimi” olarak seçilmiştir.

Saydığımız birçok maddeyle birlikte Finlandiya; oldukça yaşanılabilir bir ülke olduğunu kanıtlamıştır; ve hâlihazırda daha mutlu ve daha sakin bir şekilde yaşamak isteyen insanların hayallerinde yer edinmeye devam etmektedir.

Finlandiya’da Asgari Ücret ve Yaşam Maliyeti

Finlandiya, Avrupa’nın çalışma koşulları açısından en rahat ülkelerinden biridir. Ülkenin başlıca ekonomik kalkanı ise sanayi ve teknoloji olarak bilinmektedir. Her iki anlamda da oldukça gelişmiş olan ülkede kişi başına düşen milli gelir, Avrupa’nın en büyük devletleri olan Alman, İngiliz, Fransız ekonomilerine eşdeğer olarak gözükmektedir. Ülkede saatlik belirlenmiş bir asgari ücret hâkimdir. Finlandiya’da ortalama net maaşın 30.000 Amerikan dolarından fazla olduğu bilinmektedir; ve Finlandiya’nın asgari ücreti ise saat başına tam 17 Euro(€) değerindedir. Finlandiya’da ortalama çalışma saati 35-40 saat aralığında olmasına rağmen daha fazla saat ve gün olarak çalışan insan sayısı fazladır; bu sebepten dolayı her kesime hitap edecek fiyatlarda ve aynı kalitede ürünler mevcuttur. Bazı önemli gıdaların fiyatları ise şu şekildedir:

  •  1 Adet Ekmek – 0,90 Euro
  •  12’li Yumurta – 1,85 Euro
  •  1 Kilo Tavuk Eti – 9,50 Euro
  •  1 Kilo Beyaz Peynir – 6,20 Euro
  •  1 Kilo Patates – 0,85 Euro
  •  1 Kilo Domates – 2,90 Euro

DAHA FAZLA İÇERİK

“Finlandiya’da Yaşam” tarzında

Daha fazla “COĞRAFYA” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Büşra TÜTER

Okumayı her zaman hayatına adapte etmiş biri.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu