Coğrafya

Ekolojik Biyocoğrafya

Yaşayan organizmaları göz önünde bulundurduğumuzda, tüm sorular ayrıntılı bir şekilde incelenebilmektedir. Aynı zamanda organizmaların ekolojik yaşam ve dağılışı doğrultusunda adaptasyonların tüm yönleri de incelenmektedir. Bu incelemeler ise onlarca yıla yayılım gösterebilir. Örnek vermek gerekirse, birkaç bin metre karelik alan üzerinde çeşitli türlerin dağılışlarını etkileyen yerel tesirleri farklı biyocoğrafi ve klimatolojik etkiler ile çözümlenebilmektedir. Bu şartlar altında analiz için var olan çeşitli etmen ve olaylar, ekolojik biyocoğrafya olarak bilinen biyocoğrafi araştırma yaklaşımının gelişmesini sağlamaktadır.

Geçen birkaç yüzyıl boyunca oluşan biyocoğrafi değişiklikler iyi belgelenmiş ve nedenleri izafi olarak iyi anlaşılmıştır. Öte yandan bunlar iklim değişikliği veya kara ve denizlerin dağılışındaki küçük coğrafi değişiklikler gibi olaylarla sınırlandırılabilir.

Ekolojik Biyocoğrafya

İklimsel veriler, ekolojik coğrafya disiplini yaklaşımının günümüzden binlerce yıl geriye yol almasına yardımcı olmaktadır. Kısacası türlerin çağcıl dağılış esenleri için zengin bir bilgi ve açıklama desteği sağlamaktadır. Daha uzun zaman diliminde, Kuvaterner’deki biyocoğrafi değişiklikler ekolojik biyocoğrafyanın tahmin edicileri olarak algılanabilir.

Biyocoğrafi değişiklikler sadece bireysel türleri değil, tüm biyotayı da etkilemiştir. Biyotada oluşan etkiler, dağılış desenlerini ve binlerce kilometrelik biyolojik veya ekolojik kuşakları kapsamaktadır. Biyocoğrafi değişiklikler ise yerkürenin yörüngesinde yer alan sistematik değişiklikler ya da deniz düzeyindeki veya deniz akıntılarındaki küçük değişiklikler sonucu meydana gelmiştir. Fakat incelenen süreçler, olaylar ve organizmalar temelinde günümüzdekilerle benzerlik göstermektedir. Ayrıca bu konu hakkında birçok kanıtın var olduğunu da söyleyebiliriz.

Yerkürenin son 2 milyonluk yılı biyocoğrafya açısından oldukça önemlidir. İklim, geçen 70 milyon yıllık döneme göre daha soğuk geçmiştir. Bu dönemde iklim, kararsız bir hal almıştır. Yerkürenin kutupsal buz kalkanlarının genişleme ve daralma yaşadığı bir dizi salınım meydana gelmiştir. Bu dönemlerde Avrasya’da ve Kuzey Amerika’da buzul şapkaları genişlemiş, toplanmış ve küçülmüştür. Buzul ve buzularası dönemlerinde, sadece kutupsal buz takkeleri ve örtü buzulları veya buzul kalkanları genişleyip daralmamıştır. Dağlardaki vadi buzulları dahi ilerleyip geri çekilmiştir.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Ekolojik Biyocoğrafya” tarzında    

Daha fazla “COĞRAFYA” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Ece ÖNEL

Sedanur KAYA

Merhaba ben Seda. Uzun süredir freelance olarak yazarlık yapıyorum. Teknoloji, coğrafya ve spor konularında araştırmak ve yazmak hobilerim arasında bulunuyor. Yazıları keyifle okumanız dileğiyle.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu