Coğrafya

Coğrafi Bilgi Sistemleri

Günümüzde sık bir şekilde duymaya başladığımız Coğrafi Bilgi Sistemleri’nin(CBS) ne işe yaradığını merak etmiyor musunuz? Yazımızda “Coğrafi Bilgi Sistemleri nedir, ne işe yarar ve hangi alanları kapsamaktadır?” gibi sorulara yanıt arayacağız. 

İngilizcede Geographical Infırmation Systems(GIS) olarak bilinen Coğrafi Bilgi Sistemleri; coğrafi tabanlı verileri belli bir amaca yönelik olarak toplama, bilgisayar ortamında depolama, güncelleme, kontrol etme, analiz etme ve görüntüleme gibi işlemlere elverişli olan bir sistemdir. Bunun yanında Coğrafi Bilgi Sistemleri’ni meydana getiren bileşenler mevcuttur. Bunlar; yazılım, donanım, veri, insan ve amaç olmak üzere beşe ayrılır. Coğrafi Bilgi Sistemleri, bir analizi gerçekleştirilebilmesi için veriye ihtiyaç duymaktadır. Bu veriler ise üç çeşittir. Örneğin vektör veri; nokta, çizgi ve alanlardan meydana gelen nesnelerin koordinat sistemine göre x ve y değerleriyle depolanmasını sağlar. Burada koordinat bilgilerinin elde edilmesiyle mekânsal nesnelerin konumlandırılması oldukça basittir. Raster veri çeşidi de aynı genişlikteki hücrelerin bir araya gelmesi ile oluşur. En küçük birim ise pixel olarak adlandırılmaktadır. Bu raster veri çeşidi, hassasiyet boyutuna göre değişen çözünürlük özelliği ile tanımlanmaktadır. Yani hücre boyutu ne kadar küçük olursa çözünürlüğü de bir o kadar artacaktır. Coğrafi olmayan öznitelik verileri de haritası olmayan bir objenin özelliklerini açıklığa kavuşturan bilgilerdir.

Genel anlamda toparlamak gerekirse Coğrafi Bilgi Sistemleri; 3 boyutlu arazi modelinden tutun da akıllı harita üretimi, çok kriterli karar verme, kent bilgi sistemi, tarım, ulaşım ve alan planlamada sıkça tercih edilen bir sistemdir. Hal böyle olunca CBS’nin birçok kullanım alanı da ortaya çıkmaktadır. Bunlar; askeri uygulamalar, hidrolojik uygulamalar, mühendislik uygulamaları, havacılık uygulamaları, jeolojik uygulamalar, şehir planlamacılığı, telekomünikasyon uygulamaları ve turizm uygulamaları başta olmak üzere daha birçok alanda kendini göstermektedir.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Coğrafi Bilgi Sistemleri” tarzında

Daha fazla “COĞRAFYA” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu