Biyografi

Vincent van Gogh

Batı sanatının en iyi ressamlarından Vincent van Gogh; 30 Mart 1853 gününde Hollanda’da dünyaya gelmiş, Ard-İzlenimcilik ve Dışavurumculuk akımlarının en başarılı temsilcilerinden bir tanesidir.

Çocukluğunu anne ve babasının onu yanlarında istememesinden ötürü yatılı bir okulda geçirmiştir; ve ilk ciddi psikolojik sorunları bu dönemlerde ortaya çıkmaya başlamıştır. Sanat simsarı olarak atıldığı iş hayatında psikolojik sorunlarından ötürü başarılı olamamıştır; ve artan sorunları dolayısıyla 15 yaşındayken anne ve babası onu yanlarına geri almışlardır.

Ailesinin yanına döndükten sonra kendini resim alanında geliştirmiş ancak yine psikolojik sorunları onu rahat bırakmamıştır. Âşık olduğu kadının onu reddetmesi ve hemen ardından nişanlanması da psikolojik sıkıntılarının artmasındaki başlıca sebeplerden olmuştur. Ardından girdiği bütün işlerde başarısız olmuş ve bütün çevresi ondan ümidi kesmiştir; kardeşi Theo hariç. Herkes Vincent van Gogh’a sırtını döndüğünde Theo onun yanında olup resim alanından ilerlemesi konusunu kafasına sokmaya çalışmıştır. Bu fikir aklına yattığında van Gogh, ailesinin yanına dönüp sanatını orada yaşatma kararı almıştır.

Ailesinin yanına döndüğünde kendinden 7 yaş büyük kuzenine gönlünü kaptırmış ancak kuzeni tarafından da reddedilmiştir. Ardından alkolik ve hamile bir kadınla yaşamaya başlamış ancak babası tarafından sertçe uyarılınca başta dirense de sonradan ailesinin yanına geri dönmek zorunda kalmıştır. Ailesinin yanına döndüğünde bu kez de komşusunun kendinden 10 yaş büyük olan kızına gönlünü kaptırmış ve bu kadınla da evlenmek istemiştir. Bu kez reddedilmemiş ancak iki tarafın da aileleri onaylamadığından evlilik gerçekleşmemiştir.

Artan depresyonuyla birlikte kendini iyice sanata vermiş ve kısa sürede 200’den fazla yağlı boya tablosu çıkarmıştır ortaya. Theo’nun da desteğiyle eserleri bir sanat galerisinde sergilenmiştir. Eserlerine fazla ilgi olmasa da bu, sanatı için büyük bir adım olmuştur.

Bu dönemde edindiği arkadaşlarından biri ile arkadaşlığı, bir ustura ile yol kesmesi ve öfke kontrol sorunu yüzünden kendi kulağını kesmesi sonucu sona ermiştir. Bu defa da kestiği kulağını o dönem gönlünü kaptırdığı kadına götürmüş ve kadının şikâyeti sonucu bir akıl hastanesine yerleştirilmiştir. Uzunca bir süre akıl hastanesinde kaldıktan sonra taburcu olmuş ancak orada daha rahat bir yaşantısı olduğundan kendi isteğiyle hastaneye geri dönmüştür. Yine uzun süre orada kaldıktan sonra taburcu olmuş ve Theo’nun yakınlarında bir yere taşınmıştır.

Vincent van Gogh

Tüm hayatı boyunca yaptığı her şeyde başarısız olmuş ve hatta toplum ona hep deli gözüyle bakmıştır. 37 yaşına gelip sorunlarının zirvesine ulaştığında kendini silahla göğsünden yaralayarak öldürene kadar -cinayete kurban gittiğine dair iddialar da bulunmakta- kimse van Gogh’un yeteneğinin farkına varmamıştır. Ölümünden sonra artan şöhreti; onun günümüzde hâlâ en iyi ressamlardan biri olarak anılmasına, filmlere konu olmasına ve müzelerde kendine sıkça yer edinmesine neden olmuştur.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Vincent van Gogh” tarzında

Daha fazla “BİYOGRAFİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

İclal ALBAYRAK

18 yaşında genç girişimci.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu