Biyografi

Sanat Güneşi: Zeki MÜREN

Ülkemizin yetiştirdiği sanat güneşimiz Zeki Müren, geride unutulmayacak onlarca beste ve şarkı sözü miras bıraktı. Oyunculuktan şairliğe başarılarla dolu Zeki Müren’in hayatından merak ettiğiniz birçok ayrıntıyı sizler için bir araya getirdim.

Zeki Müren Kimdir?

Türk Mûsikisî’nin duayen ismi Zeki Müren, Bursa’da tüccar bir babanın tek evladı olarak 6 Aralık 1931 yılında dünyaya gözlerini açmıştır. Muhacir olan ailesi Üsküp’ten gelmiştir. İlköğretim yıllarını Bursa Osmangazi İlkokulunda tamamlamıştır. Kabiliyeti o yıllarda keşfedilen Zeki Müren‘in müzikli okul müsamerelerinin aranan ismi olduğu söylenmiştir. İlkokul yılları ardından ortaokulu tamamlamak için Bursa’da Tahtakale’deki 2. Ortaokula başlamıştır. Ortaöğrenimini başarıyla tamamlamasının sonrasında lise tahsili için İstanbul Boğaziçi Lisesine kaydolmuş; ve liseyi birincilikle bitirmiştir. Artık güzel sanatlar akademisinin yolu açılmıştır. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi yıllarını Sabih Gözen Atölyesi Yüksek Süsleme Bölümü’nde başarıyla tamamlamıştır.

geturgen-sanat-gunesi-zeki-muren_resim1

TRT Radyosu Dönemi

Zeki Müren, TRT Radyosu’nun hazırladığı ve 186 adayın katıldığı solist seçme sınavını birincilikle kazandı. İlk radyo konserini 1 Ocak 1951 yılında İstanbul Radyosu’nda yayınlanan program yaptı. Çok beğenilen bu programın ardından Hamiyet Yüceses telefonla arayarak programı tebrik etti. Anadolu’nun dört bir yanına yayılan taş plak “muhabbet kuşu” Şükrü Turna tarafından Zeki Müren’e doldurtuldu. Bu plak sayesinde sanat güneşi, Anadolu’da tanınmış oldu.

Zeki Müren’in İlkleri

Uzun yıllar Maksim Gazinosu’nda Behiye Aksoy ile aynı sahneyi paylaşmıştır. İmzasını taşıyan 600’den fazla plak ve kaseti vardır. Zeki Müren, ilkleri arasında 1976 yılında Londra’da bulunan Royal Albert Hall’da konser vererek bu mekânda sahne alan ilk Türk sanatçı unvanını eline almıştır. Bir döneme damga vuran “Manolyam” şarkısı Türkiye’de ilk kez verilen altın plağa layık görüldü. Duayen sanatçı Zeki Müren, 1991 yılında devlet sanatçısı unvanı almıştır.

Saymakla bitiremediğimiz ilkler arasında on yedi yaşındayken bestelediği “Zehretme hayatı bana cânânım” şarkısı bestelediği ilk şarkıdır. Dillerde pelesenk olmuş, onun sesinden dinlemeye bıkmadığımız “Manolyam(kürdilihicazkâr)”, “Şimdi Uzaklardasın(suzinâk)”, Gözlerinin İçine Başka Hayal Girmesin(nihavend)” güfteli, “Bir Demet Yasemen”, “Elbet Bir Gün Buluşacağız” gibi şarkıları en bilinen ve sevilen parçalardır.

İlk oyunculuk deneyimini “Beklenen Şarkı” adlı filmiyle tecrübe etti. Bu filmin ardından 18 filmde daha yer aldı. Rol aldığı bu filmlerin çoğunda yer alan şarkılarının bestesi de Zeki Müren imzası taşır. Şarkıların büyülü sesi sahnelerin de tozunu atmıştır. “Çay ve Sempati” adlı oyunda başrol kendisine layık görüldü.

Hayatını Kaybedişi

Yoğun tedavileri, şeker hastalığı ve kalp rahatsızlığı sebebiyle sahnelerden uzak kalmayı tercih etmişti. 24 Eylül 1996 günü, TRT İzmir Televizyonu’nda kendisi için düzenlenen törene katılmıştı. Canlı yayın sırasında geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Ebedi uykusuna memleketi Bursa’da Emir Sultan Mezarlığı’nda devam ediyor.

Eşsiz Bir Hayat

Başarılarla dolu yaşantısına evliliği dâhil etmemiştir. Sıra dışı tarzı, kibar ve naif konuşması, Türkçeyi doğru kullanma kabiliyeti ile idol olmuştur.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Sanat Güneşi: Zeki Müren” tarzında

Daha fazla “BİYOGRAFİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Alper MUSTAFAOĞLU

Girişimci // Yazar // Atatürk Üniversitesi - Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi // Erzurum İ. H. Fen Lisesi Mezunu // Ankara Doğumlu

2 Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu