Biyografi

Büyük Şampiyon: Muhammed Ali

Dünya tarihinin gördüğü en önemli figürlerden biri olan Muhammed Ali, 2016 yılında uzun yıllardır tedavisini gördüğü parkinson hastalığına yenik düştü ve 74 yaşında hayatını kaybetti. Muhammed Ali’yi efsane yapan şey tabii ki yalnızca iyi bir boksör olması değildi. İşte söyledikleriyle ve yaptıklarıyla her zaman adından söz ettirmeyi başaran Muhammed Ali’nin hayatı!

Müslüman olmadan önceki ismi Cassius Marcellus Clay olan Muhammed Ali, 17 Ocak 1942’de ırkçılığın çok yüksek olduğu Kentucky’de doğar. Tahmin edileceği üzere de oldukça haylaz bir çocukluk geçirir, sık sık kavgalara karışır.

Boksa başlaması ise yaş gününde babasının hediye olarak aldığı bisikletinin iki serseri tarafından çalınması sonucunda olur. Henüz 12 yaşında olan Clay, bisikletini çalanları şikayet etmek için polis merkezine gider. Boks ile ilgilenen bir polis memuruna şikayetini anlatan Clay, memurun: “Eğer boks biliyor olsaydın bisikletini çalmaya cesaret edemezlerdi.” demesiyle şaşırır. Polis memuru, Clay’in uzun kollarını ve geniş omuzlarını fark etmiş, onu boksa yönlendirmeye çalışmaktadır.

Nitekim polis memuru, onu kendi çalıştığı spor salonuna götürür ve hocası Joe Martin’le tanıştırır. Böylece 12 yaşındaki bu genç Amerikalı’nın dünya şampiyonluğuna uzanan yolculuğu başlamış olur. Boks dünyasına hızlı bir giriş yapan Cassius Clay, amatör ligde çıktığı 167 maçın 161’ini kazanarak bir rekor kırar. Hızlı bir gelişme sürecinin ardından 1960 Roma Olimpiyatları’na katılır ve 18 yaşında altın madalyayla ülkesine döner.

Clay, Roma Olimpiyatları dönüşünde ülkesinde kahraman gibi karşılanır; fakat yaşadığı bir olay, onun ülkesine olan bakış açısını genç yaşta değiştirmesine neden olur. Cassius Clay, Kentucky’de yemek yemek için bir restorana gider; fakat restoran, siyahilere servis yapılmadığını söyler. Clay bu duruma çok sinirlenir, restorandan hızla çıkar ve kazandığı altın madalyayı hiç düşünmeden nehre atar.

Bu olayın ardından İslam dinine ilgi duymaya ve araştırma yapmaya başlayan Clay, bu saatten sonra dava adamı olma yolunda da adım atmıştır. Clay, 22 yaşında Sonny Liston’u yenip en genç Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu olur. Zaferinin ardından İslam dinini seçtiğini, adını da Muhammed Ali olarak değiştirdiğini açıklar; çıktığı her müsabakada ve verdiği her röportajda Müslüman olduğunu vurgular, İslam dinini anlatır.

Bu açıklamadan sonra Muhammed Ali’nin hayatı sert bir düşüşe geçer. O dönemin Amerika’sında en büyük iki endişe: siyahların örgütlenmesi ve müslümanlığın yaygınlaşmasıdır. Bu iki görüşü birden savunan Ali dolayısıyla Amerika için bir ‘problem’ haline gelir.

Ali’yi pasif konuma getirmenin yollarını arayan Amerika hükümeti, acil koduyla Vietnam savaşına çağırır; fakat şampiyon boksör, efsane olan sözüyle buna karşı çıkar: “Vietnamlılarla bir alıp veremediğim yok. Hem onlar beni aşağılamadı. Onlarla savaşmayacağım.”

Bu gelişmeler, Amerika’da bardağı taşıran son damla olur. Muhammed Ali önce tutuklanır, sonra kefalet ile serbest kalır. Ardından boks federasyonu, şampiyonun lisansını ve unvanını iptal eder. Üstelik hakkında para cezası ve 5 yıllık hapis isteği ile dava açılır. Televizyonlarda sosyolojik konular hakkında konuşan ve her fırsatta Amerika’daki sahte düzene karşı çıkan ‘Ali problemi’ bu şekilde çözülmek üzeredir.

Duruşma Salonunda

Ali’nin aldığı hapis cezası, yüksek mahkeme tarafından bozulur; fakat boks yapmadan geçen 3 buçuk yıl şampiyondan çok şey götürür. Eski hızında olmayan Ali, dünya şampiyonluğunu 1978’de geri almayı başarır.

Profesyonel boks yaşamında yalnızca 5 kez yenilen Muhammed Ali, 36 yaşına kadar yaptığı 61 maçın 56’sını kazanma başarısını gösterdi ve 1981 yılında emekli oldu. Emekli oluşunda en büyük sebep şüphesiz ki yakalandığı amansız parkinson hastalığı olmuştur.

Hastalığının ardından çiftliğine çekilen ve kendisini hayır işlerine adayan Muhammed Ali, 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda olimpiyat ateşini yakan kişi olur. Aynı olimpiyatlarda 1960 yılında kazandığı ve nehre attığı altın madalyası, düzenlenen bir törenle tekrar verilir.

Hayatında yaşadığı zorluklara rağmen büyük başarıları olan büyük şampiyon ve dava adamı Muhammed Ali der ki: “Yorulduğunda dinlenmeyi öğren, bırakmayı değil.”

DAHA FAZLA İÇERİK

“Büyük Şampiyon: Muhammed Ali” tarzında

Daha fazla “BİYOGRAFİ” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Beyza Nur MANKAN

2002 yılında Samsun'da doğdum. Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu