Bilim

Vitalizm Nedir?

Vitalizm; yaşayan organizmalardaki hayatın bütün fiziksel ve kimyasal kuvvetlerden farklı olan hayati bir güce sebep olduğu, yaşamın bir nevi benliğini belirleyen ve anlatan görüş olarak bilinir. Daha subjektif olmak gerekirse: Vitalistik fikir, açıklayamadığı sonsuz kuvveti evrende şahit olduğumuz canlıların kaynağı şeklinde bilmek ve bu canlıların yaratıldığını kabul etmektir.

Canlılığın net bir şekilde hayati bir ilkeyi duyumsadığı konumlarda birçok kez ‘’hayati kıvılcım’’ ya da ‘’enerji’’ şeklinde ele alınmaktadır; hatta arasından birkaçı ruhla eşitlenir duruma gelir. Bu sebeple vitalizm, şifa alanında aktif rol oynar; bu alanda yaşamsal güce yardımcı olarak tıbbi sorunları iyileştirmeyi hedefleyen bütüncül bir yaklaşımdır. Doğu geleneklerinde ise hayati kuvvet, hastalıklara karşı bir defans sorumluluğu üstlenir.

Vitalizm Nedir?

Canlılık, bilimde ve felsefede olmak üzere iki başlık altında incelenebilir. Canlılığı ifade etme şartı olan vitalizm, bilim alanında Fransa’da konumlanan Montpeller okulunda çalışan Paul Joseph Barthez aracılığı ile ilerletilmiştir. Bu teorinin düşünürleri, canlı ve durağan evren arasında gözle görülebilir bir ayrım olduğunu savunur. 

18. ve 19. yüzyıllarda ise biyologlar tarafından canlılık konusunda fikir ayrılığı yaşanmıştır. Fiziğin var olan mekaniğinin sonucunda yaşam ve yaşamdan ayrı olan durumların arasında değişikliği tanımlayacağını öne sürenler ve yaşam süreçlerinin mekanik bir zamana redüksiyon edilemeyeceğini dile getirenler arasında müzakere edilmiştir. Bir kısım vitalist biyologlar, mekanik tanımlarla eksiklikleri açıklamak için test edilebilir tahminler ortaya koymuştur; fakat bu deneyler için canlılığa yardım etmede olumlu sonuç alınamamıştır. Biyologlar, şu an canlılığın ampirik delillerle yok edildiğini öne sürüyor; bu sebeple vitalizm, biyologlar tarafından yerini başka bir şeye bırakmış bilimsel teori veya 20. yüzyılın ortalarından bu zamana gelen sahte bilim olarak adlandırılıyor.

19. ve 20. yüzyıllar arasında ise felsefede canlılık, formüle bir hal almıştır. Bu teorinin düşünürleri için hayat, sadece rasyonel mekanizmalara bir netice değildir. Aynı zamanda benlik için de önem taşır.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Vitalizm Nedir?” tarzında

Daha fazla “BİLİM” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu