Bilim

Rekombinant DNA Teknolojisi

Rekombinant DNA Teknolojisi; doğa üzerinde spontane şekilde ortaya çıkması olası olmayan, genellikle ayrımlı biyolojik cinslerden temin edilen DNA moleküllerinin mühendislik teknolojisiyle ayrılmasını ve temin edilen ayrımlı DNA parçalarının bir araya gelmesi aşamalarını barındıran bir teknolojidir. En genel anlamıyla belli bir hedefe yönelik oluşturulmuş genetik materyal konulu projeleri ele alır. Rekombinant DNA ise bu aşamaların bitişinde kurulan yeni DNA molekülüne verilen addır. Kısaca rDNA olarak yazılır. Bu bölümde gerçekleştirilen projeler, genlerin herhangi bir organizmadan çekilerek klonlanması ve üretilen genlerin uygulamalı araştırmalar adına kullanılması şeklinde tanımlanabilir.

Bu teknolojinin asıl amacı ise kökeni genetik bir durum olan rekombinasyon(çeşitlenme)’dur. Rekombinasyon, ayrımlı genotipte bulunan bireylerde eşleşme gerçekleştiğinde ebeveynlerden gelen kalıtsal hususların döl üzerinde çeşitli gruplanmalar ile birleşmesine sebebiyet veren durumlardır. Moleküler seviyede rekombinasyon, ayrımlı nükleotid serilerini bulunduran iki DNA molekülünün benzerliği olan yerlerin arasındaki parça ilişkisi neticesinde ortaya çıkan yeni gruplanmalar olarak bilinir.

Günümüz moleküler biyolojisi ise yer aldığı konuma neredeyse rekombinant DNA teknolojisi sayesinde geldi diyebiliriz; bu yüzden rekombinant DNA, temel moleküler biyoloji projelerinde aktif rol oynamıştır. Buna bir örnek vermek gerekirse; 2015 senesinde gerçekleştirilen bir çalışma, insan insülini gibi gelişme unsuru ilişkilendiren proteinleri (IGFBPs) rekombinant teknolojisi ile embriyonik böbrek hücre kültürü olan HEK293 şeklinde hücre hattında tanıtmıştır. Bu çalışma yardımıyla belirtilen proteinlerin konstrüktif ve fonksiyonel görevi daha basit ve süratli bir şekilde gelişme kaydetmiştir. Bunun sonucunda ise bu proteini amaçlayan yeni ilaç projelerine ışık tutacağına inanılmıştır.

Moleküler biyolojinin kökenini geliştiren bu teknoloji, oldukça uzun bir dönemden geçerek şu anki konumuna gelmiştir; ancak keşfedilmesinin ardından moleküler biyoloji alanında eksponansiyel biçimde gelişme gerçekleşmiştir. Şu anda ise ilaçların %80’inin üretiminde rekombinant DNA teknolojisi tercih edilmektedir.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Rekombinant DNA Teknolojisi” tarzında

Daha fazla “BİLİM” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Ece ÖNEL

Merhaba ben Ece, Dokuz Eylül Üniversitesi’nde okuyorum. Yaklaşık üç senedir freelance olarak içerik yazarlığı ve editörlüğü yapıyorum. Aynı zamanda çalıştığım sitede redaktörüm. Güncel konuları takip etmeyi ve bu konular hakkında yazı yazmayı seviyorum. İyi okumalar dilerim. :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu