Bilim

Patent Çöplüğü

Patent Çöplüğü

Tarih boyunca insanlar bazen ihtiyaca yönelik bazense içinde bulunulan çağ için “çılgınca” sayılabilecek birçok icat yapmıştır. Bu icatların bazıları daha da geliştirilip işe yarar hale getirilmiş, bazılarıysa tarihin tozlu sayfalarında kaybolmuştur. İşte geçmişte patenti alınıp sonrasında uygulamaya konamamış 7 çılgın icat!

1- Suyun Üzerinde Yürüme Aygıtı

Maraut Yegwartian’ın 5 Ocak 1914 yılında patentini aldığı icat. Aslında bu fikrin 400 yıl önce Leonardo da Vinci tarafından düşünülmüş olması icatı özgün olmaktan uzaklaştırsa da patenti alan kişi Yegwartian olmuştur. Her iki ayağa geçirilen kano benzeri dev pabuçlarla suyun üzerinde süzülmeyi sağlayan bu alet pek de işe yaramaz sayılmaz; zira 1988 yılında buna çok benzeyen bir aletle Fransız Remy Bricka, Atlantik’te Kanarya Adaları’ndan Triniad’a kadar 5636 kilometre “yürümeyi” başarmıştır.

2- Spagetti Çatalı

Wiliam J. Miscavin ve arkadaşları tarafından 9 Ocak 1969 yılında patenti alınan bu ilginç alet, spagetti yerken makarnayı çatala kolayca sarmak üzere tasarlanmıştı. Aletin ne işe yaradığını anlamayanlar için Miccavin ve arkadaşları şu açıklamayı yapmıştı: “Aleti kullanmak için sap, parmaklarla avuç arasına sıkıştırılır; 1 nolu tırmık bir spagetti tabağına ya da o tür bir şeye sokulurken kullanıcı, piston 22’yi bastırır. İstenen miktarda spagetti çatalın tırmığına sarıldığı zaman piston 22 serbest bırakılır.” Sahiden spagetti yemek için bu kadar uğraşmaya gerek var mıydı?

3- Kendi Kendini Temizleyen Ev

1980 yılında Frances Bateson namıdiğer Gabe tarafından icat edilmiştir. Gabe, ev işlerinden nefret ediyordu; ve kendi kendini temizleyen bir ev geliştirmek için 30 yılını ve 36 patenti harcamıştı. 45 dakikalık bir süreçte, tavanlara sabitlenmiş güçlü fıskiyeler bütün duvarları, mobilyaları yıkıyor; ve sıcak hava püskürtme delikleri sayesinde her şey kuruyordu. Oregon’daki evini bu icadını uygulamak üzere yeniden inşa ettirmişti; ama “nedense” başkalarına satmakta çok başarılı olamamıştı. Gabe’nin evi 47.000 dolardan fazlaya mal olmuştu; ve bunca emek ve paraya karşılık bu icat, Gabe’in kendisinden başka kimsenin ilgisini çekmemişti. Hem zaten kim dev bir bulaşık makinesinde yaşamak ister ki?

4- Bebek Pışpışlama Makinesi

Thomas V. Zelenka tarafından 7 Kasım 1968 yılında patenti alınan makinenin şöyle bir açıklaması var: “Bazen bebeğin uykuya dalması çok güç olur; ve arkasına hafifçe vurarak pışpışlamak gerekir. Buradaki icat, bebeği uyutur; böylece hiçbir ebeveynin aynı şeyi uzun bir süre yapmasına gerek kalmaz.” Mekanik bir el tarafından daimi olarak pışpışlanan bir bebek ne kadar huzurlu bir uyku uyuyabilir ki?

5- Sırt Sıvazlama Aygıtı

Ralph R. Piro tarafından 31 Mayıs 1981’de patenti alınan bu icat, büyük olasılıkla Zelenka’nın Bebek Pışpışlama Makinesi yüzünden Piro’nun travma geçirmesiyle ortaya çıktı. 😊 Bu makineyi “insanın kendi kendine sırtını sıvazlayabilmesi” için icat etmişti. Açıklaması şuydu: “Bu aygıt sayesinde insan, aşırı mekanikleşmiş toplumda duygusal yaşamın bazı ‘çuvallamalarını’ aşmayı sağlayacak psikolojik desteği bulabilir.” Ne dersiniz? Günümüz toplumundaki yaygın “yalnızlık” hissini gidermek için yeterli mi sizce?

 6- Yangın Uçuş Başlığı

Benjamin Oppenheimer tarafından 26 Mart 1879’da patenti alınan icadın açıklaması şuydu: “Bunu takan biri, yanan bir binanın penceresinden hangi yükseklikte olursa olsun atlayabilir; ve yara almadan, mümkün olan en az zararla yere inebilir.” Ama bu pek doğru değil. İnişi yumuşatacak lastik tabanlıklarla bile insanın kafasına çene bantlarıyla bir paraşüt bağlaması, çelikten bir boynu olmadığı sürece iyi bir fikir değil. Oppenheimer’in insan anatomisini bu denli göz ardı ederek ürettiği bu icadın bir provası umarım yapılmamıştır…

7-  Yeme Engelleyici Maske

17 Ağustos 1982 tarihinde Lucy L. Barmy tarafından patenti alınan bu icat özellikle “şefler, aşçılar, restoran personeli veya yiyeceklere sürekli maruz kalanlar” için tasarlandı. Anti-eating(yeme engelleyici) yüz maskesi olarak adlandırılan cihaz, kullanıcının nefes almasını ve konuşmasını sağlar; küçük bir asma kilit ile kilitlenir ve aşırı yemekten sigaraya kadar sağlıksız pek çok alışkanlıklarda kullanılabilir. Anahtarı kaybetmenin büyük tehlike olduğu bu cihaz, Hannibal Lecter’in korkunç maskesini anımsatmıyor değil… Yine de her pazartesi başlayıp bir türlü devam ettiremediğiniz diyetlerden sıkıldıysanız bunu da denemekte yarar var. 🙂

YARARLANILAN KAYNAKLAR:

DAHA FAZLA İÇERİK

“Patent Çöplüğü” tarzında

Daha fazla “BİLİM” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

Büşra Nur GANİ

Eğitimci. Daimi kâşif.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Canı gönülden tebrik ederim.
    Farklı ve ilginç bir içerik yazısı olmuş gerçekten.
    Sanki toplum içinde bilinen bilinmeyen bilgiler olarak karşımıza çıktı.

  2. İcatlar hayatımıza hep bir kolaylık ve yardımcı bir alternatif olarak karşımıza çıkmaktadır.
    Emeği geçen herkesin emeğine sağlık.
    Bilinmeyen icat ve patentlere kısa zamanda ulaşmak dileğiyle.

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu