Bilim

Palyaço Balıklarının İlginç Özelliği

palyaço balıkları dendiğinde çoğumuz ilk olarak ‘’Kayıp Balık Nemo’’ filmini anımsarız. Bu animasyonda eğlencenin yanı sıra bir tür deniz canlısının yaşam tarzına da tanık olmuş olduk. Hatırlayanlarımız varsa animasyonda Nemo’nun annesi ölünce babası ona harika bir ebeveynlik yapmıştır. Bu durum aslında bugün bahsedeceğim “palyaço balıklarının ilginç özelliği” ile ilgili bir ipucu olacak.

palyaço balıkları

Palyaço balıkları genelde turuncu renklerinin üstündeki beyaz, kalın ve siyah, ince şeritli dış görüntüleriyle tanınır; daha çok Kızıldeniz, Hint Okyanusu ve Pasif Okyanusu’nda yaşamaktadır. Filmden de hatırlayacağımız gibi sığ sular altındaki mercan resifleri, onların evi hâline gelmiştir. Balıklar, yaşadıkları mercanları korumak şartıyla ev sahibiyle mutualist bir yaşam sürmektedir.

Palyaço balıklarıyla ilgili asıl şaşırtıcı olan özellik, doğarken hepsinin cinsiyetlerinin erkek olmasıdır. Peki, Nemo’nun iki babası mı vardı? Elbette hayır. Bu balıklar, 1 kez olmak üzere cinsiyetlerini değiştirebilir; ve bunu yalnızca içinde bulundukları grubun otoriter dişisi olmak için yapar. Bu yazımızda bu özelliğin palyaço balıkları tarafından nasıl gerçekleştiğine değineceğiz.

Cinsiyet Değiştirme Nasıl Gerçekleşir?

Palyaço balığı, tek erkek olarak doğan ve hermafroditi(çift cinsiyetlilik) olan deniz canlısıdır. Her hermafroditi olan deniz canlısı hayatına dişi olarak başlayıp erkek olarak devam ederken bu balıklarda durum tam tersidir.

Hint Okyanusu’nda ve Batı Pasifik’te sık rastlanılan Hilal wrasse balıkları ve Asya Davarbaşı gibi balıklar, dişi olarak doğup hayatlarına erkek olarak devam edebilir. Mangrov killifish, çoğu solucan gibi her iki cinsiyeti de taşır; ve yaşamı boyunca kendi kendini döller. Balık türlerinin yaklaşık %2’si hermafrodittir; ve bu yüzdelik neredeyse 500 farklı balık türünü kapsamaktadır.

Palyaço balıkları, her iki cinsiyetin de üreme organını taşımaktadır. Palyaço balığı topluluğunda dişi palyaço balığı, en iri balıktır. Dişi palyaço balığı, toplumda kendinden sonra en öne çıkan erkek palyaço balığıyla çiftleşir. Toplumda geri kalan erkek balıklar, cinsel olarak gelişim gösteremezler. Çiftleşen dişi öldüğünde ise çiftleştiği erkek palyaço balığı kilo alarak dişi olur.

Cinsiyet değişimi, hormonal değişimlerle sağlanmaktadır. Cinsiyet geçişi gerçekleşirken testisler çözülür; ve yumurtalık oluşur. Daha sonra bu erkek, toplumdaki diğer yavruların olgunlaşmasına engel olur; böylece karşısına çıkabilecek rakipleri eler; ve boyutunu daima en büyük olarak tutabilir.

Sıralı hermafroditizmin neden oluştuğu kesin olarak bilinmese de palyaço balıklarının tercih ettikleri yaşam tarzı ile gelişme ihtimali olduğu düşünülmektedir. Üreme şansı elde etmek için de sıralı hermafroditler olarak evrimleşmiş olabilecekleri de bir ihtimaldir.

Palyaço balıkları, eş arayışına girme riskini alamazlar; çünkü yaşadıkları resiflerde çok fazla yırtıcı deniz canlısı bulunmaktadır; bu nedenle palyaço balıklarının yaşadıkları anemon evlerinde kalmaları ve orada yaşayan her canlıyla uyum içinde olmaları gerekmektedir.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Palyaço Balıklarının İlginç Özelliği” tarzında

Daha fazla “BİLİM” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu