Bilim

Nükleer Silahlar

İnsanlık için büyük bir tehdit olan nükleer silahlar, ilk ortaya çıkışından itibaren milyonlarca can aldı. Sırf insanlar için değil, dünya üzerindeki biyoçeşitlilik açısından da tehlike arz eden bu silahlar nasıl ortaya çıktı ve nerelerde kullanıldı?

NÜKLEER SİLAH NEDİR?

Nükleer Silahlar
Nükleer Başlıklı Füzeler

Nükleer kelimesini duyduğumuzda aklımıza ilk atom çekirdeği gelir. Çünkü bu silahlar iki atomun birleşmesi ya da bir atomun parçalanması sırasında ortaya çıkan enerjiyle üretilmiştir. Anlaşıldığı üzere iki çeşide ayrılır. Bunlardan ilki Atom silahları, ikincisi ise Hidrojen silahlarıdır.

Atom silahları (Nükleer silahlar), fisyon olayından istifade eder. Fisyon olayı, bazı ağır metallerin nötron bombardımanına uğratılması sonucu iki parçaya ayrılmasına denir.

Hidrojen silahları (Termonükleer silahlar) ise füzyon olayından yararlanır. Füzyon olayı, bazı ağır hidrojen atomlarının çok şiddetli ısı karşısında birleşmesidir.

Atom ve hidrojen silahları, kullanıldıktan sonra yaptıkları etki açısından aynıdır. Bundan kaynaklı ikisine birden nükleer silah denmektedir.

Etkileri Nelerdir?

Nükleer Silahlar
bir nükleer deneme

Bir nükleer silahın fiziksel etkileri; bombanın cinsi, gücü, atıldığı yükseklik gibi bağımsız değişkenlere göre değişir. Sıcaklık, basınç, elektromanyetik atma, morötesi ışık patlaması ve iyonlaştırıcı radyasyon gibi fiziksel etkileri vardır. İlk atıldığı anda çok güçlü bir ışık patlaması oluşur. Bu ışık patlaması, bakan kişileri geçici olarak kör eder. Bu yüzden kesinlikle ışığa bakılmamalıdır.

Atom Bombasının İnsan Vücuduna Etkileri Nelerdir?

Nükleer Silahlar
Patlamanın etkisiyle sadece gölgesi kalmış bir insan

Patlamanın çok yakınında olan insanlar, patlamanın etkisiyle adeta buharlaştı. Geriye sadece gölgeleri kaldı. Biraz daha uzakta olan insanların vücutlarında radyasyonun etkisiyle yanıklar ve beyinlerinde damar hastalıkları oluştu. Işığa bakan insanlar geçici olarak kör oldu. Çok daha uzakta olan insanlar ve yakında olup ölmeyen insanlar ise uzun vadede kansere yakalandı. Patlamaya maruz kalan kadınların bebekleri, eksik uzuvlu veya eksik organlı doğdu.

İlk Ne Zaman Kullanıldı?

Nükleer silahlar
Little Boy: kullanılan ilk atom bombası

ABD’nin II. Dünya Savaşı sırasında Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki şehirlerinde kullandığı atom bombaları, nükleer silahların savaş sırasında kullanılmasının tek örneğidir. II. Dünya Savaşı sonrasında Sovyetler Birliği, Çin, Fransa ve Birleşik Krallık nükleer silah üretmiştir. Soğuk Savaşın başlamasıyla nükleer savaş tehdidi artmış fakat savaşın sona ermesiyle bu ihtimal yıkılmıştır.

Atom Bombasından Nasıl Korunulur?

Nükleer Silahlar
Hiroşima’ya atılan atom bombası nedeniyle yaralanan bir insan

1. Çok iyi bir sığınak olmadığında hayatta kalmak çok zordur. Çok hızlı bir şekilde bir sığınağa girilmeli; eğer sığınak yoksa bir çıkıntının altına veya ısıya ve basınca dayanıklı olduğu bilinen bir binaya yerleşilmelidir. Bu durumda merkez üssünün en önemli etken olduğunu da unutmamalıyız. Yüzüstü yatılmalı ve cilt mümkün olduğunca korunmalıdır.

2. Ortaya çıkan ateş topuna kesinlikle bakılmamalıdır. Kilometrelerce uzaktaki birinde bile geçici körlük oluşabilir.

3. Pencerelerden ve yanıcı maddelerden uzak durulmalıdır.

4. Nükleer saldırı sonrası atmosfere yayılan toz ve parçacıklardan ötürü siyah yağmur olarak bilinen ve her damlası radyasyon içeren bir yağış gerçekleşir. Şayet ilk saldırı anından kurtulma gerçekleşirse bu yağmurdan kesinlikle korunulmalıdır.

5. Sığınaklarda 8-9 günlük yiyecek stoğu yoksa yabani hayvanlar yenebilir. Ancak hayvanın kalbi, derisi, akciğeri ve karaciğeri çıkartılmalıdır. Yine kemik iliği radyasyon tutabileceğinden kemiğe yakın etlerin yenmesi de sakıncalıdır.

6. Kökleri yenebilen bitkiler ve toprak altında yetişen sebzelerin tüketilmesi en uygunudur.

KAYNAKÇA

https://www.hurriyet.com.tr/bilgi-birikimimizin-en-onemli-kaynagi-atom-bom-40919484

https://www.afad.gov.tr/kbrn/nukleer-savas-riskler-etkiler-ve-sonuclar

https://tr.wikipedia.org/wiki/N%C3%BCkleer_silah

DAHA FAZLA İÇERİK

“Nükleer Silahlar” tarzında

Daha fazla “BİLİM” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Ece ÖNEL

Kaynak
AFADBİLİM ŞEHRİ

Sude BAYRAM

Her konuda bilgi...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu