Bilim

Nanoteknoloji ve Nano Gıdalar

Son zamanlarda evrensel seviyede önemini artıran Nanoteknoloji ve nano gıda, yeni bir teknoloji bölümü olarak karşımıza çıkmaktadır. Yunanca “cüce” manasına gelen nano terimi, metrenin milyarda birinde bulunan fiziksel boyutları vurgulamaktadır. Nanoteknoloji ise atom ve moleküllerin en ufak kısımlarını belirlemek için tercih edilmektedir. Aynı zamanda maddeyi atomik boyutlarda inceleyerek kontrol etmeyi sağlar. Nanoteknoloji ile ilgilenen çoğu kişinin hedeflediği nokta: özgünlük, yenilik ve maddenin aslından gelen enleri ortaya koyabilmektir.

Nano gıda, Nanoteknoloji ve nano parçacıkların değerlendirilmesi ile ilerletilen gıdalardır. Gıdalar üstünde moleküler şekilde oluşan farklılık, renk ve cins başta olmak üzere oldukça değişik biçimlerde ortaya koyulabilmektedir. Nano gıda teknolojisi ile herhangi bir çikolatayı sıcağa oldukça dayanıklı hale getirebilirsiniz; veya patatesleri yüksek seviyede bir yağ tabakasının içine atarak istediğiniz kadar yağı içine çekmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlem sonucunda da vücudunuza girecek olan doymuş yağ miktarını minimuma düşürebilirsiniz. Bunun yanında uygulanan işlemler sonucunda yiyeceklerinizin katılığı, sıvılığı veya rengi ısıya göre değişim gösterebilme özelliği kazanmış olur.

Nanoteknoloji ve Nano Gıdalar

Nanoteknoloji uygulamalarının gıda endüstrisindeki yerine bakmak gerekirse; taşıma sistemleri, gıda güvenliği ve biyogüvenlik, nanotoksizite benzeri projelerin aktif rol oynadığını söyleyebiliriz. Öngörülen nokta ise Nanoteknoloji uygulamalarının gıda üzerindeki besin unsurları ve antioksidanlar niteliğindeki biyomoleküllerin vücudumuza aktif ve efektif şekilde salınımlarını gerçekleştirecek olmasıdır.

ABD ve Japonya’da yer alan gıda pazarında rol almaya çalışan nano gıdalar, gelecek süreçlerde şirketlerin dikkatle izlediği ve yarıştığı bir bölüm olacak diyebiliriz. Bu hipotezin sebebini ise nano gıda teknolojisi sonucu ortaya koyulan gıdaların özelliklerinin istediğiniz anda değişebilir olmasına dayandırabiliriz. Bu yolda size vereceğim örnek, ABD’de satılan ve tek olan nano pizzaların ısıya göre lezzet ve kıvamlarının değişmesidir. Pizzayı 100 derecede ısıttığınız surette pizzanızın rengi kırmızı olmaktadır; fakat aynı pizzayı 200 derecede ısıtmayı denerseniz rengi yeşile dönecek ve tadı da değişim gösterecektir.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Nanoteknoloji ve Nano Gıdalar” tarzında

Daha fazla “BİLİM” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu