Bilim

İnsanlığa Yön Veren Buluşlar

İnsanlar, çağlar boyunca süregelen bir “buluş ve icat” akımına kapıldılar. Peki, bu akımı doyumsuz ve sonsuz kılan şeyler nelerdir? Evet, doğru bildiniz: merak ve ihtiyaç.

İnsanların ihtiyaçları ve merakı çağlar boyunca hiç bitmedi. Öyle ki bir buluş ortaya çıktığında bununla yetinilmedi. Bu buluş üzerinden çeşitli çalışmalarla yeni buluşlar ve icatlar ortaya çıktı.

buluş

Tükenmeyen Gelişim Döngüsü

Bilim, teknoloji ve tıp birbirine sonsuz gelişim imkânı sunan bir döngü içerisindedir. Örneğin; geliştirilen bir teknoloji, tıp dünyasında yeni çalışmaların önünü açabilir. Tıp dünyasında yaşanacak bu yenilik, bilimin birçok dalında çeşitli gelişimlere ve yeniliklere ışık olabilir. Bu; insana gurur ve ilham veren, tükenmez bir gelişim döngüsüdür.

Çağına damga vuran bilim adamları sayesinde günümüzdeki modern koşulları üretecek birikime sahibiz. Her yeni güne; yeni teknolojiler, yeni buluşlar ve yeni tekniklerle uyanıyoruz. Farkında olmasak da geçmişin bize sunduğu bilgi birikiminin meyvesini yiyoruz.

Bilim Adamları ve Buluşları/İcatları

Çoğumuzun en azından birkaçını duyduğu buluşlar/icatlar;

  1. Wilhelm Röntgen (1845-1923): Dünyadaki önemli bilim adamları ve icatları listemizin ilk sırasında Wilhelm Röntgen bulunuyor. 1901 yılında X ışınları keşfi için Nobel ödülü almıştır. Sayesinde röntgen çekimleri ile hastalıkların teşhisi kolaylaşmış oldu.
  1. Benjamin Franklin (1706-1790): Keşifleri ile dünyayı daha anlaşılır kılan fizikçiler arasındaki Franklin, Elektrik Yükünün Korunumu Yasası’nı keşfetmiş ve yıldırımın elektrik olduğunu da kanıtlamıştır; ayrıca Franklin’in sobası ve paratoner gibi icatları da bulunmaktadır.
  1. Louis Pasteur (1822-1895): Biyolog, mikrobiyolog ve kimyager olan Pasteur; pastörizasyonu icat etmiş ve 1862’de bu icadının patentini de almıştır. Pastörizasyon sayesinde süt ve şarap gibi ürünler 60 ile 100 °C arasında kısa süre ısıtılır ve böylece içerisindeki mikroorganizmalar ortadan kaldırılır. Bu mikroorganizmaların öldürülmesi sayesinde yiyecekler daha uzun süre tazeliğini korur.
  1. Thomas Edison (1847-1931): Sanırım aramızda Edison’u duymamış olanımız yoktur. Birçok icadı olan Edison, elektrik ampulünün icadı ile akıllara kazanmıştır; ayrıca telgraf, elektrik motor ve fonograf gibi icatları da bulunmaktadır.
  1. Henry Moseley (1887-1915): Genç yaşta hayatını kaybeden Moseley, atomik pilleri üreterek kalp pili gibi uzun süre dayanması gereken pillerin kullanılmasını sağlamıştır. Kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır.

DAHA FAZLA İÇERİK

“İnsanlığa Yön Veren Buluşlar” tarzında

Daha fazla “BİLİM” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

Alper MUSTAFAOĞLU

Girişimci // Yazar // Atatürk Üniversitesi - Bilgisayar Mühendisliği Öğrencisi // Erzurum İ. H. Fen Lisesi Mezunu // Ankara Doğumlu

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu