Bilim

Hayvanlarda Albinizm ve Diğer Renk Mutasyonları

Bugün sizi bazılarını görsel olarak bildiğinizi düşündüğüm ama temelinde ne olduğunu açıklayacağım terimlerle yani hayvanlardaki ana renk mutasyonlarıyla baş başa bırakıyorum.


1. Melanizm ve Abundizm

Melanizm, aşırı melaninin neden olduğu renk mutasyonlarından biri; hayvanın türüne bağlı olarak saf siyah, koyu kahverengi veya kahverengi renkler şeklinde görünebilir. Koyu formlar açık şekillerden daha canlıysa böyle bir renk değişimi düzeltilebilir; ve koyu renkli hayvanların popülasyonu doğal olarak artar.

Melanizm nedenleri:

  • Embriyonik dönemde sıcaklık ve diğer faktörlerin etkisi vardır. Belki memelilerde ve sürüngenlerde DNA üreme hatalarına bağlı olarak fenotipi değişebilir. Teoride bu, tüm kordalılar(hayvan türü) ve böcekler arasında mümkündür.
  • Çevresel ve taklitçilik (endüstriyel melanizm).
Sıradan bir jaguar ve siyah panter olarak adlandırılan melanist jaguar, vahşi doğada karartılmış rengin en yaygın örneğidir. Güneşte ana koyulaşmış rengin altındaki tipik jaguar lekelerini açıkça görebiliriz.

Abundizm (veya eksik melanizm), melanizme benzer bir doğaya sahip renk mutasyonlarındandır; ancak bu durumda karartma hayvanın vücudunda değil, bazı kısımlarda meydana gelir. Hayvanın görsel olarak lekeleri veya çizgileri olması durumunda işaretin sınırı gerilir; ve birleştirilir.

Her zamanki bildiğimiz zebra sağda.

2. Amelanizm

Amelanizm, siyah pigmentin tamamen yokluğunda ifade edilen bir mutasyondur. Hayvanlarda amelanistler genellikle parlak renklerde olurlar; beyaz-kırmızı, sarı-kırmızı ve aynı zamanda kan damarları görünür olduğu için kırmızı gözlere sahip olabilirler.

Bu tür mutasyonlar genellikle sürüngenlerde görülür (bazen kertenkelelerde); ancak bu renkler her zaman kalıtsal değildir.

Bilinen süt yılanı alttaki gibidir. Farkı ayırt edebiliyoruz.

3. Eritrizm

Eritrizm, aşırı miktarda kırmızı pigment veya siyah pigment eksikliğinden kaynaklanabilir.

Eritritli bir leopar. Arka planda gözüken klasik renkte bir leopar ile farkı ayırt edebiliriz.

4. Ksantizm

Ksantizm, eritrizme benzer şekilde hem vücuttaki sarı pigmentin fazlalığı hem de siyah pigmentin (melanin) eksikliği nedeniyle ortaya çıkar.

6. Albinizm

Albinizm; doğal cilt, saç, yün, yanardöner ve gözlerin pigmentli zarlarının yokluğu ile kendini gösteren doğuştan gelen resesif kalıtsal bir melanin pigmenti yokluğudur. Şu anda albinizmin nedeninin doku renklendirmesinin bağlı olduğu özel bir madde olan melanin ve normal sentezi için gerekli olan tirozinaz enziminin yokluğu (veya tıkanması) olduğuna inanılmaktadır.

Albinoların bağışıklıkları zayıf olur. Cilt ve gözler ışığa duyarlı, görme ve işitme sıradan türlere göre daha düşük olur. Ek olarak beyaz renk, maalesef onları avcılar için daha kolay av hâline getirir.

7. Leukamia(Lösemi)

Lösemi, hayvanlarda vücudun dış kısmında kısmen pigmentasyon kaybına neden olan renk mutasyonlarındandırYün, tüy, pul veya epidermisin beyaz, soluk veya benekli renginde kendini gösterir; ancak göz pigmentasyonları normaldir. Tür üyelerinde var olan göz renklerine sahip olabilirler. Eğer hayvanların postunda (yününde) normal bir desen/çizgi varsa görülebilir; ancak bu çok soluk ve açık renkli olacaktır. Görmek için çok dikkatli bakılması gerekir.

Lösemi ve albinizmin karıştırılmaması gerekir. Bunlar arasındaki en belirgin farklardan biri, göz pigmentasyonudur. Albinolarda iris pigmentasyonu yoktur; ama lösemili bireylerin gözleri ise normal renklerde olur.

Lösemi; hayvanlarda en çok kedigillerde, atlarda ve kargalar arasında yaygındır.

Lösemiye sahip bazı hayvanlar

8. Farklı Mutasyonlar

Düzensiz Albino(Aneristik), kırmızı pigmentin tamamen olmadığı renk mutasyonlarından biridir. Bu mutasyona sahip hayvanlar; kahverengi, gri, siyah, beyaz ve biraz sarı olabilir. En bilinen örneği ”mısır yılanıdır.”

Renk Mutasyonları
Üstte gördüğümüz bilinen mısır yılanı

Aksantizm, sarı pigment eksikliği düzensiz albinoya benzer şekilde çalışır; kuşlarda, balıklarda ve sürüngenlerde görülür. Genel olarak yeşil posta sahip hayvanlarda da görülebilir.

Sağ üstte yer alan, kraliyet pitonlarıdır; ve asıl renginde sarı pigmenti vardır. Yeşil olan; tavus kuşlarında, kurbağalarda ve muhabbet kuşlarında aksantizm etkisini görebiliriz.

DAHA FAZLA İÇERİK

“Hayvanlarda Albinizm ve Diğer Renk Mutasyonları” tarzında

Daha fazla “BİLİM” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O hâlde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

Büşra TÜTER

Okumayı her zaman hayatına adapte etmiş biri.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu