Bilim

Capgras Sendromu

Capgras Sendromu, kişinin çevresinde tanıdığı herkes için yerlerine onlara çok benzeyen sahtekarların geçtiği düşüncesidir. Nörolojik bir rahatsızlıktır. Nadir görülen bu sendrom, şizofreni tanısı altında yer almaktadır. Kişi, en yakınları için bile sahtekar olduğu inancı içerisindedir. Eşi, çocuğu, annesi, babası ve diğer herkes onun için sahtekardır. Bazen daha ileri giderek kendi yansımasındaki kişinin bile sahtekar olduğunu düşünür.

Capgras Sendromu, ismini Fransız psikiyatrist Jean Marie Joseph Capgras’tan alır. Capgras, bu hastalığı bir kadın hastasının hikayesi üzerine ilk kez detaylı bir şekilde ele almıştır. Kadın, mirasına konmak üzere kızının ve kocasının yerlerine sahtelerinin geçtiğini düşünmektedir. Diğer bir deyişle, gerçeklerine birebir benzeyen kötü kopyalarının gerçeklerinin yerine geçtiğine inanmaktadır.

Bir diğer vakada ise genç bir çocuk, anne ve babasının sahtekar olduğunu iddia etmektedir. Anne ve babasını gördüğünde her zaman hissettiği duyguları hissedemediğinden onların sahtekar olduğunu düşünmektedir. Problem, tamamen gördüğü gerçekliğin sahte olduğu inancıdır. İşin garip tarafı, bu genç anne ve babasıyla yaptığı telefon görüşmelerinde böyle bir problem yaşamamaktadır.

Bu durum iki şekilde ele alınır: Birincisi, psikotik bozukluklardan biri olan şizofreni belirtisi olabileceği yönündedir. Kişinin gerçeklik algısında ciddi bir deforme mevcuttur.  Diğer durum ise nörolojiktir. Beynimizin temporal lobu, gördüklerimizi algılar. Gördüklerimize duygusal tepkiler verebilmemiz için görevli olan amigdala bölgesi, gördüklerimizi tanımlamamızı sağlar. Alınan herhangi bir darbe veya Alzheimer sonucu o bölgede oluşan hasar nedeniyle kişi, gördüklerini algılayamaz. Gördüğü yüzlere duygusal olarak bir tepki veremez. Dolayısıyla onun bir sahtekar veya kopya olduğunu düşünür.

Bu sendroma yakalanan kişiler, çevresindeki insanları ve diğer her şeyi sürekli sorgular haldedir. İnsanlar, çevresindeki insanların gerçekliklerinden öte yaşamlarının gerçekliğini sorgulamaya başlarlar. Kime gerçekten güvenebileceklerini kestiremezler. Bir sıkışmışlık yaşarlar aynı zamanda. Gördükleri kişinin kendilerinin eşi ya da çocuğu olduğunu bilirler ama herhangi bir sıcaklık, herhangi bir duygu yoktur. Küçük bir örnek, daha kolay açıklayacak bu durumu. Gripken yediğimiz besinlerin ne olduğunu biliriz ama tat alma duyumuz sıfırdır. Çikolata yeriz ve onun çikolata olduğunu biliriz ama o her zaman aldığımız tat artık yoktur. Aynı durumu bu sendroma yakalanan kişinin beyni, gördüğü yüzlere yapar. Böyle bir oyunun içinde kim sıkışmak ister ki?

DAHA FAZLA İÇERİK

“Capgras Sendromu” tarzında

Daha fazla “BİLİM” içeriğine bu bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsin!

GETURGEN Dünyasını YouTube’da keşfetmek ister misin? O halde bu bağlantıya tıkla!


Metin Editörü: Hatice KIRAÇ

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sayenizde öğrendim ve çok etkilendim. Şahane bir kaleminiz ve bence ilgi çekici konu başlıkları bulma konusunda ayrıca da bir yeteneğiniz var. Başarılarınız daim olsun.

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu