Anksiyete; kaygı veya başka bir deyişle endişe insanların deneyimlediği bir korku ve gerilim halidir. bazı görüşlere göre yaşanan iç çatışmaların sonucudur. Bazılarına göre ise öğrenilmiş davranışlardır.denetim dışına çıkmak kişinin işlevselliğini aksattığından rahatsızlık olarak adlandırılır.

Günümüzde sadece ABD’de yılda 40 milyon kişi anksiyete rahatsızlığından muzdarip olmakta, her dört kişiden biri ise hayatının bir noktasında onunla mücadele etmektedir. Türkiye’de ise yüzde 6-7 civarında insan bu hastalıktan etkilenmektedir. 100 kişiden 6-7’si yaşamlarının herhangi bir döneminde bu rahatsızlığı yaşayabilir.

Anksiyete hakkında bilmeniz gerekenler;

  1. Anksiyetesi olan bireyler her zaman tedirgindir. Size çok mantıksız gelen şeyler onun için çok gerçekçi sebepler olabilir.
  2. Anksiyete her zaman panik atak ve ağlama nöbetleri şeklinde gerçekleşmez. Bazen bir öfke, bazen bir ses yükselmesi, bazen de bir gerginlik halinde ortaya çıkar.
  3. Herşey harika gitse bile o her zaman kişinin aklında bir köşesinde vardır. Düğünde de olsa cenazede de olsa o hep kendini bir yerde saklar.
  4. Anksiyetenin her zaman sebebini bilemezsin, bazen açıklanamaz hatta kendisi bile bilmez neden olduğunu.
  5. Onlar için tek kelime çok önemlidir. Bir kelime ile onları dağıtabilirsiniz. Lütfen onlarla konuşurken daha seçici olun kelimelerinizde.
  6. Anksiyete hastalarını duymak istedikleri en son şey “aş artık bunları saçmalıyorsun” cümleleridir:

anksiyete

Anksiyete rahatsızlığını en iyi tanımlayan örnek şudur; karanlıkta küçük bir çocuk “ANNE!” diye bağırıyordur. “lütfen elimi tut anne” diyerek. Anne bunun saçma olduğunu düşünür, çünkü oda karanlıktır ve elini tutması onu görmeyeceği anlamına gelmektedir. Anksiyete budur işte bu karanlıktır. Karanlıkta kalan bir çocuğun sesini kimseye duyuramamasıdır. Birinin elinden tutmamasıdır. Oradan canavar çıkacak korkusudur. Şimdi o çocuğu yalnız bırakma elinden tut, tutmak bu kadar kolayken birinin hayatını güzelleştirmek varken yıkmak niye…

anksiyete

Anksiyete çok küçük bir hastalık gibi gözükebilir. Ama bazı insanlar da yıkım etkisi yaratır. Artık eskisi gibi olmayacağım korkusu sosyal hayatın bitmesi ve çevrenin seni anlamaması, aslında anlayış beklemezler anlamayabilirsiniz ama asla bunun saçma bir şey olup büyütecek bir şey olmadığını söylemeyin!

TEK YAPMANIZ GEREKEN YANINDA OLDUĞUNU HİSSETTİRMENİZDİR. YAPAMAYACAKSANIZ UZAK DURUP ONLARI ÜZMEYİN.

Anlık bir anksiyete atağına neler yapılabilir, buraya dokunarak ulaşabilirsiniz.

4
0
Düşüncelerinize bayılırım, lütfen yorum yapın.x
()
x